Kartal Şeklinde Askeri Drone Tasarlandı

Yenilikçi drone tasarımlarıyla tanınan Guard From Above, askeri ihtiyaçlara göre tasarlanan kartal şeklindeki son teknoloji gizli gözetleme platformu Evolution Eagle‘ı tanıttı.

Geleneksel drone tasarımlarından farklı bir estetik sunan uzaktan kumandalı sabit kanatlı uçak, gerçek bir kartala benzer bir görünümde tasarlanarak öne çıkıyor. Evolution Eagle adlı bu drone, kartalın boyutunu, şeklini ve rengini başarıyla taklit ederek, askeri gözetleme için kritik öneme sahip olan gizlilik özellikleriyle diğer geleneksel drone’lardan ayrılıyor.

Diğer kuş benzeri drone’lardan ayrılan bu drone, kanat çırpma ihtiyacını ortadan kaldırmak için itiş için iki ön pervane kullanıyor. Bu tasarım kararı, drone’nun mekaniğini basitleştirerek pil ömrünü artırıyor ve operasyonel verimliliği artırıyor.

Kartalların uçuş davranışlarını taklit eden bu drone, kuşlar gibi termal yukarı yönlü hava akımları üzerinde süzülme yeteneğine sahip. Bu özellik, pil gücünden tasarruf ederek özellikle sessizlik ve gizlilik gerektiren görevlerde motorların geçici olarak kapatılmasına olanak tanıyor. Evolution Eagle, gerçek kartallar gibi yüksek perdeli tiz sesler çıkarmıyor. Bu özelliği de drone’un kritik operasyonlar sırasında tespit edilmeden hareket etmesine olanak tanıyor.

Evolution Eagle, birinci şahıs görüş (FPV) teknolojisi sayesinde çalıştırılarak operasyon bölgesinde “kartal gözü” perspektifini canlı bir şekilde sunabiliyor. FPV sistemi, uzaktan pilotlara yönlendirme imkanı sağlayarak gerçek zamanlı kararlar almalarına olanak tanıyor.

Drone’un arkasında termal kamera, haritalama kamerası veya karşı drone sistemi gibi çeşitli donanımları içeren bir yük bölmesi bulunuyor. Evolution Eagle, gündüz kamerası, termal kamera, C-UAS kinetik müdahale ve 3D haritalama gibi ek özelliklerle donatılarak farklı görev ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Hafif ve taşınabilir olan bu drone, üç dakika içinde kolaylıkla monte edilebiliyor. Ayrıca drone, pist gerektirmeksizin el ile fırlatılarak uçuşa başlama yeteneğine sahip.