Kadın Kooperatiflerine Desteklere Devam

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü,” 5 yıl daha uzatılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan “Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi” hedefi doğrultusunda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı arasında 2018 yılında “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Bu protokol kapsamında, 81 ilde “Kadın Kooperatifleri Çalışma Grupları” oluşturularak, yıllık faaliyet planları hazırlandı. Bu faaliyet planları içinde atölye çalışmaları ve seminerler de yer aldı.

Ayrıca, Kadın Kooperatifleri Bölgesel Buluşmaları düzenlendi. Bu 10 bölgesel buluşma, kadın kooperatifleri arasındaki iletişimi artırmayı, yerel yönetimlerin kadın kooperatiflerini desteklemesi konusundaki farkındalığı yükseltmeyi ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasını amaçladı. Bu etkinliklerde 3 bin 550 kişiye ulaşıldı. Protokol kapsamında, 81 ilde gerçekleştirilen 894 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme toplantısı ile yaklaşık 45 bin kişiyle buluşuldu, 434 kooperatif ziyareti düzenlendi ve 1007 yeni kadın kooperatifi kuruldu.

Kadın kooperatiflerini teşvik etmek, onların güçlenmesini sağlamak ve sürdürülebilirliklerini desteklemek amacıyla 2023 yılında tamamlanan “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü,” yarın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek olan imza töreniyle 5 yıl daha uzatılacak.

Yeni protokolle yapılacak işbirliğinde şu hedefler yer alacak:

“Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesine yönelik merkezi ve yerel düzeyde yürütülecek proje, program ve faaliyetlerin desteklenmesi için güçlü işbirlikleri sağlanacak. Proje geliştirme-uygulama, ürün geliştirme, satış-pazarlama, teknoloji kullanımı, markalaşma, muhasebe gibi konularda eğitim, danışmanlık ve teknik destek sunmak için gerekli çalışmalar yürütülecek. Kadın kooperatiflerinin üretim, satış ve pazarlama konusunda desteklenmesi amacıyla 3 bakanlık dışında diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmalar yapılacak. Kadın kooperatifleri arasında ticari iş birliğinin sağlanması ve iyi uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla yeni faaliyetlerde bulunulacak.”