GOSB Teknopark Bir İlke İmza Attı

GOSB Teknopark ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Dijital Nezaket Çalıştayı” düzenlendi.

Tarihi anlara tanıklık eden bu çalıştayda, Kamu Kuruluşları, Sanayi Temsilcileri, STK’lar, Özel Sektör Temsilcileri ve Basın Mensupları bir araya gelerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Dijital Nezaket Çalıştayı, görgü ve nezaket kurallarının sosyal hayatımızda uygulanması gereken bir bütün olduğunu vurgulayarak, bugün farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlendi. GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Sarıtaş, çalıştayın Türkiye’nin merkezinden dünyaya dijital nezaket konusunda farkındalık yaratma amacı taşıdığını belirtti. Sarıtaş, “Bu çalıştay ile Türkiye’nin kalbinden tüm dünyaya dijital nezaket konusunda bir farkındalık yaratmak ve ilk defa bu konuda bir çalıştay raporu hazırlamak istiyoruz. Bundan sonraki süreçte çalıştay raporu tüm paydaşlarla ve devletin ilgili kuruluşları ile paylaşılması hedeflenmektedir. Her ayın son çarşamba günü gerçekleştirilen çalıştaylarla sadece startup ekosistemi değil, tüm Türkiye gündemini belirleyecek konuları tartışacağız. Bu sürede bize çok kıymetli katkılar sağlayacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Öğretim Üyelerine, Prof. Dr. Halit Keskin hocamız nezdinde teşekkürlerimizi sunuyoruz. Son sözlerimi Yunus Emre’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum, bu sözün de dijital nezakette bir payı olabileceğini düşünüyorum. Bir avuç toprak, biraz da suyum ben, dil söyler kulak dinler, kalp söyler kâinat dinler” şeklinde konuştu.

Önemli Mesajlar Vereceğiz

“Türkiye’nin kalbi Gebze’den Türkiye’ye önemli mesajlar vereceğiz” diyen GOSB Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Çemberci, “Çalıştaylarımızın devamını yapacağız. Alanında en iyi bilim insanlarını teknoparkımıza getirerek firmalarımızın gelişimine katkı sağlayacağız. Bugün burada çalıştaylarımızın ilkini gerçekleştiriyoruz ve her ay başka konuları ele alarak raporlar hazırlayacağız. Bugünün konusu ise dijital nezaket. Dijital nezaket, çevrim içi platformlarda gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizde diğer insanların kimliğine ve inandığı değerlere saygı duymak, fikirlerini önemsemek, küçümsemeden, ötekileştirmeden veya aşağılamadan herkese eşit bir şekilde yaklaşabilmeyi gerektiriyor. Elbette yakın bulduğumuz bir görüş yahut düşünce bizi kendisine daha fazla çekecektir ama bu durum kesinlikle diğer bakış açılarının yanlış olduğu ya da daha az nezaketi hak ettiği anlamına gelmez. İnsanların pek çoğu, dijital dünyayı kendilerine yeni bir kimlik oluşturmanın en uygun zemini olarak değerlendiriyor. Bu da beraberinde bazı insanların daha kontrolsüz davranmalarını getirebiliyor. Bazı durumlarda bu dijital mecralarda tahammülsüzlük, eleştiriye kapalı olma, empati yoksunluğu, farklı fikirlere kapalılık şeklinde tezahür edebiliyor. Bu bakımdan dijital mecralardaki kimliklerimizin, gerçek hayattaki kişiliklerimizden pek de ayrı olmadığını söyleyebiliriz. Onun için interneti, anonimlik perdesi kalksa da pişman olmayacağımız şekilde kullanabilmemiz gerekir” diye konuştu.

Türkiye’de İlk

Dijital Nezaket konusunda tarihe geçecek bir çalıştay gerçekleştirildiğinin altını çizen Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Halit Keskin, “Hepimiz dijitalleşme, dijital dönüşüm ve dijital teknolojilerin işletmelerin kurumsal süreçlerine yansıması ve maliyetlerin düşmesi konularında çok konuşuyoruz. Olayın dijital nezaket kısmını büyük ölçüde eksik bırakıyoruz. Bundan dolayı hem GOSB Başkanımızı hem de GOSB Teknopark Genel Müdürümüzü bu vizyonlarından dolayı kutluyorum. Bugün burada dijital nezaket ile ilgili siz değerli katılımcılarımızla beraber güzel fikirler ve öneriler üreteceğiz. Daha sonra üretilen öneriler ve fikirler çok kapsamlı bir sonuç raporuna dönüştürülecek. Rapor teknoparkımızın web sitesinden kamuoyuna paylaşılacak. Sonuçlar basın ile paylaşılacak. Nezaketi, görgü kurallarını, protokol kurallarını, iletişim kalitesini dijital ortama taşımaktan bahsediyoruz. Yani klavyenin arkasına saklandığımız zaman normalde gösteremediğimiz cesareti hunharca, zorbalığa dönüşecek şekilde birilerinin haksızca itibarını zedeleyecek şekilde dijital ortamda yazabiliyoruz. Dolayısıyla bu noktada farkındalık oluşturmak daha fazla bunun üzerine gidilmesi önem taşıyor. GOSB Teknopark Türkiye’de dijital Nezaketi ilk kez gündeme getiriyor. Türkiye çapında bence öncülük edecek ve bundan sonra birçok çalıştaya imza atılacak. Dijital nezaket raporu bizlere hem yol gösterici hem de rehber olacak” ifadelerini kullandı.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör