Google’dan Yapay Zekâ Destekli Hırsızlık Önleme Özelliği

Google, I/O geliştirici konferansında Android 15‘in otomatik hırsızlık tespit özelliklerini test ettiğini duyurdu. Akıllı telefon hırsızlığının en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Brezilya’daki kullanıcılardan gelen talepleri dikkate alan şirket, ilk testlere ev sahipliği yapmak üzere Brezilya’yı seçti. 

Theft Detection Lock (Hırsızlık Tespit Kilidi) adı verilen özellik, belirli sarsıntıların devam etmesi üzerine hareketlerin herhangi bir hırsızlık girişiminin göstergesi olup olmadığını belirlemek için yapay zekâyı kullanıyor.

Hareket algısının yanı sıra, aracın farklı bir ağda kullanmaya çalışılması veya sık kullanılan bir ağın uzun süre kapalı kalmasını da fark ederek ilgili ipuçlarını kullanabiliyor.

Google otomatik hırsızlık önleme özelliğini, Android 15 için planladığı gizlilik ve güvenlik iyileştirmelerinin bir parçası olarak duyursa da söz konusu özelliğin eski sürümler için de aktif olacağını belirtti.

Google, şu anda Brezilya’daki Android kullanıcılarını Hırsızlık Tespit Kilidi’ni test etmek için bir formu doldurmaya çağırıyor. Form doldurulduğunda ve hırsızlığa karşı koruma özelliklerini test etmek için Beta sürümü cihazda etkinleştirildiğinde kişilere haber verileceği söyleniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=a8FmxVZVoBw
author avatar
Ezgi Aydoğanoğlu