Google, Android 14 Beta 1’i Yayınladı: İşte Yenilikler

Android 14‘ün ilk betası yayınlandı. Pixel telefonla Android beta programına katılan tüm kullanıcılar, artık Android 14 ile gelecek yenilikleri şimdiden deneyimleme şansına sahip olabiliyor.

Yeni yayınlanan Android 14 beta 1, önceki iki geliştirici önizleme sürümünden farklı olarak uyumlu tüm Google Pixel telefonlara yüklenebilme özelliğine sahip. Peki, Android 14 herkese açık beta 1 ile gelen yenilikler, yeni özellikler neler?

Android 14’te hareketle gezinmeyi kullanırken uygulamalarla etkileşim halindeyken geri hareketinizi anlayan bir geri oku karşınıza çıkıyor. Google’a göre tahmine dayalı yeni geri oku kullanışlılığını artıracak. Bu ok, duvar kağıdınız veya cihaz temasına uyum sağlayabilir şekilde olacak. Bir diğer yenilik, Google’ın “superior” olarak tanımladığı yeni sistem paylaşım sayfası. Basitçe, geliştiriciler uygulamaların çağırdığı paylaşım sayfalarına özel eylemler ekleyebilecekler ve buna ek olarak Android 14’te doğrudan paylaşım menüsünde daha isabetli seçeneklerin sıralanmasına yardımcı olan iyileştirmeler olacak.

Android 14, Android 13 ile tanıtılan her bir uygulama için farklı dil tercini geliştirerek, uygulamalar için dil listesinde görüntülenen dil grubunun dinamik olarak özelleştirilmesine olanak tanıyor. Klavyeler de kullanılan uygulamanın kullanıcı ara yüz dilini de algılayabiliyor. Gizlilik noktasında, Google, hassas kullanıcı verilerinin görünürlüğünü engelli kullanıcılara gerçekten yardımcı olacak erişilebilirlik hizmetleriyle sınırlandırdıklarını belirtti. Erişilebilirlik uygulamaları artık Play Protect doğrulamasından geçecek.

Android 14 beta 1 yenilikler ise şu şekilde:

  • Hareketle gezinmede çıkan yeni akıllı geri butonu
  • Sistem paylaşım menüsüne ek eylemler
  • Uygulama başı dil tercihinde geliştirme
  • Erişilebilirlik hizmetinde sıkı denetim

Android 14 beta 1 henüz Google Pixel telefonlar haricinde cihazlara indirilemiyor. Pixel telefonlarda da resmî beta programına katılmak veya manuel kurulum adımlarını izlemek gerekiyor. Google’ın yayın zaman çizelgesine göre, Mayıs ayı içinde bir beta daha yayınlanacak. Ardından Haziran ayından itibaren kararlı sürümler gelmeye başlayacak.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör