Girişimcilik Ekosistemindeki Büyüme Oyun Alanında Kendini Gösteriyor

Açıklanan Girişim Ekosistemi 2022 Raporu’na göre Türkiye oyun ve fintek girişimlerinde büyük yükseliş gösterdi.

Rapor hakkında açıklamada bulunan BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, “Şimdi bizim yüzde 10’luk bu adet düşüşüne karşılık gelen aslında yüzde 30’a yakınlık yatırım tutarında artış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla aslında girişimcilik ekosistemimiz o büyüme trendini devam ettiriyor.” şeklinde aktardı.

İbrahim Elbaşı, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemlerindeki yerini Süper Lig’e benzeterek en önemli ülkeler arasında bulunduğunu ifade etti. Elbaşı, “Bu şu demek; Belçika gibi Portekiz gibi önemli ülkelerin çok hızlı bir şekilde geçtik. Ve bu anlamda girişimcilik ekosistemimizin o potansiyelini bütün dünyayı kanıtlamış olduk.” diye konuştu.

Geçen yıl toplamda 46 girişim, kitle fonlama kapsamında 1 milyar 6 milyon dolar yatırım aldı. Özellikle de oyun ve fintek girişimleri diğer sektörlere fark attı. 2021 yılında 69 milyon dolar olan fintek yatırımları, 2022 senesinde 90 milyon olarak seyretti. Oyun girişimlerinin yatırımları ise 2021 yılında 265 milyon dolarken 2022 yılında 362 milyon dolar oldu.