Garanti BBVA’dan İhracatta Sürdürülebilir Gelecek

Garanti BBVA, sürdürülebilirlik ve kapsayıcı büyüme stratejilerinin temel bir parçası olarak Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sağlama sürecinde desteklemek ve sürdürülebilir yatırımları teşvik etmek amacıyla başlattığı “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” etkinliklerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul ve Gaziantep’te gerçekleştirilen toplantıların üçüncü ayağı İzmir’de gerçekleşti.

Garanti BBVA, bu etkinliklerde özellikle KOBİ’ler olmak üzere Avrupa Birliği’ne ihracat süreçlerinden etkilenecek sektörler ve kuruluşlara, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi hakkında somut öneriler sunmayı, akıllardaki soruları cevaplamayı ve sağlayacakları danışmanlıkla katkıda bulunmayı hedefliyor.

Garanti BBVA, sürdürülebilir bir gelecek için bilinçlendiriyor

İzmir’de faaliyet gösteren firmalar, Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 6 pay alıyor ve bu nedenle Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) uyum süreçlerinden etkilenecek kurumlar arasında yer alıyor. Garanti BBVA, bu buluşmaların yanı sıra sürdürülebilirlik temasına odaklanan destek paketi ile sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerine de destek sağlıyor.

Bu paket kapsamında banka müşterileri, tecrübe ve iletişim ağından yararlanırken faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabiliyor. Müşterilerine kapasite gelişimi konusunda katkı sağlayan bankanın, TSE ile yaptığı iş birliği doğrultusunda müşteriler, sera gazı yönetimi konusunda bilgilenirken karbon emisyonlarını azaltacak adımlar da atıyor.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

“İhracatta Sürdürülebilir Gelecek ismiyle başlattığımız bilinçlendirme toplantılarını gelecekte oluşabilecek maddi ve manevi hasarlardan korunmak, ülkemizin ve müşterilerimizin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdik. Bu buluşmaların ilk ikisini İstanbul ve Gaziantep’te gerçekleştirdik.”

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ