Fakuma 2023 Fuar Salonları Dolmaya Başladı

Friedrichshafen Fuar Merkezinin kontenjanları dolmaya başladı:  28. Fakuma uluslararası plastik işleme ticaret fuarı 17-21 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek. Enjeksiyon kalıplama, ekstrüzyon teknolojisi, ısıyla şekillendirme ve 3B baskı alanlarındaki yenilikler ilgi çekecek.  Uluslararası saygınlığa sahip bu ticaret fuarı, tüm plastik endüstrisi için bir buluşma noktası. Plastik üretim ve işleme alanında bir teknoloji rampası görecek bu üst düzey etkinlik, sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi ve geri dönüşüm meselelerine odaklanan daha fazla çözümü öne çıkaracak.

Fuarı organize eden P. E. Schall Ocak 2023 sonuna doğru halihazırda 38 ülkeden 1169 katılımcının kaydını yaptı.  Fakuma proje müdürü Annemarie Schur, “A1’den A7’ye ve B1’den B5’e kadar olan salonların yanı sıra doğu alanı da dahil olmak üzere doğu ve batı fuayeleri neredeyse tamamen tutulmuş durumda” dedi.  Schur, “Fakuma 2023’ün başlamasına daha henüz dokuz ay varken fuar salonlarının bu senede dolacağını duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullanıyor.  Şu ana kadar kayıt yaptıran katılımcıların %42’si Almanya dışından  ve bu rakam 2021’de düzenlenen son Fakuma fuarındaki oranın üstünde. Proje yöneticisi “Çevre koruma ve dijital dönüşüm gibi konuların yanı sıra sürdürülebilir ve verimli plastik işleme konularının önemi anlaşılmaya başlandı” diyerek konunun önemine değiniyor.  “Uzman ziyaretçiler öncü ve geleceğe yönelik çözümlere ilişkin esaslı yeniliklerle karşılaşmayı umabilirler.”

Odak Noktası:  Döngüsel Ekonomi ve Enerji Verimliliği

Fakuma 2021, dijitalleşmeye yönelik eğilimdeki hızlanışı ve plastik ürünler hakkında döngüsel bir ekonomi oluşturmak amacıyla geleceğe yönelik geliştirilmekte olan konseptleri  bir kez daha gözler önüne serdi. Bu nedenle, değer yaratma zinciri genelinde yeniliklere odaklı bir ticari platform niteliğine sahip olan Fakuma, yeni ürünlerin ve teknolojik çözümlerin sunulmasının yanı sıra ileriye dönük konuların tartışılması ve ilgili başlıkların derinlemesine bir şekilde ele alınması açısından ideal bir ortam sunmaktadır.  Örneğin Würzburg’daki SKZ Enstitüsü Direktörü olan Profesör Dr. Mühendis Martin Bastian, ticari basının ve konuk dinleyicilerin doldurduğu oditoryumda yaptığı teknik sunum sırasında sektörde gerçekleştirilmesi gerekenler konusunda çarpıcı bir noktaya dikkat çekti:  “Plastiklere ne olacağı konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmemiz gerekiyor. Yapmamız gereken şey plastiğin yalnızca kabul görmesini değil, aynı zamanda hevesle kullanılmasını da sağlamaktır.  İnsanlara plastiğin faydalarını öğretme konusunda çok daha fazlasını yapmalıyız”.

Kullanıcı Odaklı, Son Derece Pratik ve Teknik Açıdan Yetkin

Sonuç itibariyle döngüsel ekonomi bu yıl düzenlenecek bu ticaret fuarının başlıca temalarından bir tanesi.  Fuar organizatörlerinden P. E. Schall GmbH & Co. KG.’nin genel müdürü Bettina Schall, “Fakuma 2023 bir kez daha sektörün karşılaştığı güncel zorlukları tartışmak ve bunlara hedef odaklı bir şekilde değinmek için uygun bir platform sağlayacak” sözlerini kullandı. Uzman ziyaretçiler ve katılımcılar bu yıl yine bir araya gelerek konuları gayri resmi bir atmosferde ve birbirine denk üst düzey uzmanlık seviyelerinde tartışacaklar.  Plastik ürünlerin sürdürülebilirliği ve kaynakların verimli kullanılması konusunda sahip olduğu önem Fakuma’da ortaya konulacak.  Ticaret fuarının ziyaretçileri, plastik parçaların rekabetçi, sürdürülebilir bir biçimde ve dijital bir ağ dahilinde üretilmesine yönelik öncü ruhun ve hedefe yönelik stratejinin ne ölçüde ortaya konulabileceğine şahitlik etmeyi dört gözle bekleyecekler.

“Plastik Atık Malzeme Değil Bir Kaynaktır”

Bu yılki Fakuma uluslararası plastik işleme ticaret fuarına yönelik hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor.  Fuar katılımcılarının oluşturduğu topluluğunun temsilcilerinden kurulan katılımcı danışma kurulu da etkinliği dört gözle bekleyenler arasında.  Almanya Lindlar’da bulunan Oni’nin pazarlama ve satış müdürü Rüdiger Dzuban ise “Fakuma, hiçbir koşulda kaçırmamanız gereken teknik bir etkinlik,” ifadelerini kullanıyor. Dzuban yaptığı gözlemlere göre “Burada plastiğin muazzam değerini tecrübe etme fırsatına sahip olacağız, plastiğin atık bir malzeme değil bir kaynak olduğunu anlamamız lazım” çıkarımını yapıyor.

Ekstrüzyon teknolojisi, ısıyla şekillendirme ve 3B baskı alanlarında teknolojinin ve endüstrinin ulaştığı noktanın göstergesi olma görevini üstlenen ve enjeksiyon kalıplama konusunda dünyanın önde gelen ticaret fuarı olan bu etkinlik sabırsızlıkla bekleniyor ve döngüsel ekonomi için yeni bir ivme sağlaması öngörülüyor.  Bir kez daha dünya standartlarında teknik sunumların gerçekleştirileceği katılımcı forumuna yönelik  hazırlıklara da devam ediliyor.  Bettina Schall, “Fakuma 2021 büyük bir beğeniyle karşılamıştı ve bunu 2023’te daha ileri bir noktaya taşıyacağız” ifadesini kullanıyor.  “Teknolojik gelişmeler, mevcut zorluklar için yeni çözümlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.  Tüm bunların neticesinde sektör genelindeki oyuncuların tamamını önemli güncel ve gelecek meseleleri tartışmak üzere 17-21 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 28. Fakuma fuarına davet ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamlıyor.