Eti Bakır Küresel Tedarik Merkezi Olacak

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, onaylı üretici belgesini almaya hak kazandı.

Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, gelişen endüstrinin çatı denetim kuruluşu olan Responsible Minerals Initiative (RMI) tarafından onaylı üretici belgesini almaya hak kazandı. Şirket, OECD sorumlu tedarik zinciri rehberi kriterlerine uyum sağlayarak uluslararası bir başarı elde etti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere tüm dünya endüstrisi, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi için çalışmalarını sürdürürken, yeni nesil madenler de bu çalışmaların merkezinde yer alıyor. Bilgisayarlardan cep telefonlarına, elektrikli otomobillere kadar birçok farklı sektörde hammaddesi olarak kullanılan madenlerin üretim süreçleri, sektör paydaşları ve uluslararası şirketler tarafından yakından takip ediliyor.

Bu alanda dünyanın önde gelen platformlarından biri olan ve ileri madencilik endüstrisinin çatı denetim kuruluşu olarak kabul edilen Responsible Minerals Initiative (RMI), Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi’ni değerlendirdi ve sonucunda tesis, sürdürülebilir ve sorumlu üretim anlayışını RMI raporu ile onayladı. Şirket, 2008 yılından bu yana Mercedes, Apple, GE gibi dünyanın en büyük 400’den fazla şirketinin üyeleri olduğu RMI için çalışmalar yürüttü ve tüm denetim süreçlerini başarıyla tamamlayarak ekim ayı itibarıyla belgenin sahibi oldu.

Sorumlu Üretim Küresel Olarak Tescillendi

“Cengiz Holding tarafından 1,2 milyar dolarlık yatırım ile Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük özel sektör yatırımı olarak hayata geçirilen Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi, bakır üretiminin yan ürünü olan pirit konsantresinden değerli metalleri geri kazanıyor. Tesisi, dünya pazarının yüzde 2’sini elinde bulunduran %99,99 saflıkta kobalt üretimi ile RMI sertifikasıyla küresel şirketlere hammadde tedarikine daha güçlü bir şekilde devam edecek. Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, şunları söyledi: ‘Bu belgeyle kobalt, bakır ve çinkoyu OECD standartlarına uygun olarak ürettiğimizi belgelendirdik. Maden teknolojilerindeki bilgi birikimi ve ileri teknolojimizle küresel alanda bir kez daha başarımızı kanıtlarken, sorumlu üretim politikamızı da tescillemiş olduk.”

Kobaltta Dünyadaki 45 Tesisten Biri Oldu

RMI denetimleriyle ilgili süreci anlatan Kayışoğlu, şöyle devam etti: “Tedarik zinciri, üretim ve satış rakamları, iç ve dış şikayet mekanizması, lojistik sistem, sahadaki üretim süreçleri, işçilerin maaşlarına kadar çok detaylı bir denetimden geçtik. Bizim tarafımızdan üretilen ürünlerin tedarik sürecinde herhangi bir çatışma bölgesinden hammadde gelmediği, çocuk işçi çalıştırılmadığı, insan haklarına aykırı bir çalışma yapılmadığı, terörle ilişkili bir aktivitenin desteklenmediği, herhangi bir yolsuzluk yapılmadığı ve tüm bunların kontrolü için gerekli sistemin mevcut olduğu bu belgeyle onaylandı. Gelişen teknolojiyle çok önemli bir element haline gelen kobalt üretiminde RMI belgesine sahip dünyadaki 45’inci şirket olduk. Yine bu belgeye sahip tüm dünyadaki 7 bakır üreticisinden biri, 2 çinko üreticisinden biriyiz. Tesisin faaliyete geçtiği günden beri hem sahada hem de ofiste, süreçlerini geliştirmek için çalışan tüm arkadaşlarımızın büyük emekleri sayesinde bu belgeyi almış olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.