ESCON Enerji Ar-Ge Merkezi Atağı

ESCON Enerji, kendi bünyesinde bir Ar-Ge merkezi kurduğunu açıkladı.

Karbon nötr ekonomiye geçiş sürecindeki işletmelere yenilikçi çözümler sunan enerji hizmetleri şirketi ESCON Enerji, bu alandaki çalışmalarını geliştirmek amacıyla “ESCON Enerji Ar-Ge Merkezi”ni kurduğunu duyurdu. Şirketin açıklamasına göre, uluslararası düzeyde teknoloji ve yenilik konularında fark yaratmayı amaçlayan girişimlere ev sahipliği yapan Biruni Teknopark’a giriş hakkı kazanan ESCON Enerji, Ar-Ge merkezi faaliyetlerini burada sürdürecek.

“Geliştirdiğimiz teknolojileri ürünleştirip ihracatı artırmayı hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü, iklim değişikliğiyle mücadele ve enerji maliyetlerinde küresel ölçekte yaşanan artış nedeniyle işletmelerin enerji verimliliği konusundaki çalışmalarını hızlandırdığını ve karbon nötrlüğü hedeflediklerini ifade etti.

<strong> ESCON Enerji CEOsu Onur<strong> <strong>Ünlü<strong>

ESCON Enerji olarak bu süreçte özellikle ısı pompaları, su geri kazanımı ve yeni nesil ısı geri kazanım sistemleri gibi yenilikçi enerji verimliliği çözümlerine odaklandıklarını belirten Ünlü, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Aynı zamanda bünyemizde geliştirdiğimiz IoT platformumuz Energy Eye ile enerji verimliliğinin ve proses performansının takip ve analizini sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızı, kurduğumuz ESCON Enerji Ar-Ge Merkezi ile birlikte bir adım daha ileriye taşıyacak, işletmelerin enerjide karbonsuzlaşmaya ulaşabilmeleri için ileri mühendislik çalışmaları yürüteceğiz. Aynı zamanda geliştirdiğimiz bu teknolojileri ürünleştirerek, uluslararası pazara sunmayı böylece ihracatı artırmayı ve ülkemiz için katma değer yaratmayı hedefliyoruz.

Ar-Ge merkezimizin faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ‘Ticari Bina ve Endüstriyel Tesislerde Enerjide Karbonsuzlaşma’ projesi ile başvurduğumuz Biruni Teknopark’a girmeye hak kazandık. Şirketimizin merkezi aynı kalacak, Ar-Ge merkezimiz ise teknopark içerisinde olacak. Bu da bize ürünlerimizi geliştirme, global arenada yeni iş birlikleri kurma ve akademinin gücünden faydalanma noktasında önemli avantajlar sağlayacak. Tüm bunların neticesinde karbon nötr ekonomiye geçişte uçtan uca hizmet sunan ve teknoloji üreten lider adres olmayı amaçlıyoruz.”

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör