Enerji Sektörünün İstihdam Kaynağı Jeotermal

Kasım ayının ikinci haftası, ‘Enerji Çalışanları Haftası’ olarak kutlanır ve enerji sektörünün ekonomide yarattığı istihdam konusunda farkındalığı artırmayı amaçlar.

Kasım ayının ikinci haftasında kutlanan ‘Enerji Çalışanları Haftası’, enerji sektörünün ülke ekonomisinde yarattığı istihdam konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Bu hafta çerçevesinde Jeotermal Enerji Derneği (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, sektörün bugün itibarıyla enerji üretimi, termal turizm, konut ısıtması, jeotermal seracılık gibi alanlarda 20.000’den fazla istihdam sağladığına dikkat çekti.

İstihdamı Beşe Katlayabilir

“Kındap, jeotermal enerjinin bu istihdam seviyesiyle temiz enerji sektöründe büyük bir değer oluşturduğunu belirterek, ‘Sektörümüz, jeotermalin çeşitli kullanım alanlarına yapılan yatırımların artmasıyla bugünkü istihdam seviyesini en az beş kat artırabilecek bir potansiyele sahip. Özellikle jeotermal seraların hızla devreye alınmasıyla tarımdaki istihdamın hızla arttığını gözlemleyeceğiz. Her dönüm başına en az bir kişinin istihdam edildiği düşünüldüğünde, sadece bu alanda 100 binden fazla istihdam sağlamak mümkün olabilir’ dedi.”

JED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, istihdamın en yoğun olduğu sektörlerden biri olarak termal turizme de işaret ederek, Türkiye’nin jeotermal enerji alanında Avrupa’nın öncü ülkesi olmasına karşın, sadece 60 bin termal yatak kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Kındap, Türkiye’nin Almanya ile karşılaştırıldığında, Almanya’nın 750 bin termal yatak kapasitesi ile yılda 10 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptığını belirtti.

Termal Turizm Yatırımları Desteklenmeli

“Ülkemiz, bin 500’e yakın doğal çıkış noktası olan bir jeotermal ülkesi. Bu kaynak ayaklarımızın altında hazır. Kullanılmayı ve katma değere dönüşerek ülkemize katkı sağlamayı bekliyor. Yoğun istihdam sağlayan alanların başında gelen termal turizm yatırımlarının desteklenmesi, gelir seviyesi yüksek turistlere hitap eden tesislerimizin devreye alınması ile Türkiye, bu alanda dünyanın açık ara bir numaralı ülkesi olabilir. Bugün sadece 3 milyon olan ve hemen tümü kendi vatandaşlarımızdan oluşan termal turist sayımızı 10 milyonun üzerine çıkarabilir ve sadece bu alanda 20 milyar doların üzerinde döviz girdisi elde edebiliriz”

Konut Isıtma ve Enerjide İstihdam Sağlanıyor

JED Başkanı Ali Kındap, Türkiye’de bugün itibarıyla 160 bine yakın konutun jeotermal enerji ile ısıtıldığını ve en az 5 milyon konut ve sanayi tesisinin jeotermal enerjiyle ısıtabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti. Kındap, özellikle jeotermal kaynakları en zengin illerimizi kapsayarak hemen her ilin jeotermal enerjiyle ısınma konforuna erişebileceğini ifade etti. Ülke genelinde 63 santralde jeotermal enerji üretildiğini vurgulayan Kındap, bu santrallerde son derece nitelikli istihdamın oluşturulduğunu ve Anadolu’nun çeşitli coğrafyalarında yeni yatırımların devreye alınmasıyla birlikte birçok ara işgücüne ve mühendis kadrolarına ihtiyaç duyulacağını belirtti.