Enerji Alanında Dev İş Birliği

Enerjisa ve Kontrolmatik Teknoloji, Tekirdağ’da inşa edilecek olan Rüzgar Enerji Santrali için birliği yapma kararı aldı.

Enerjisa Üretim ve Kontrolmatik Teknoloji, depolamalı rüzgar enerji projelerinde iş birliği yapma kararı aldı. İki şirket, bu doğrultuda hayata geçirmeyi planladıkları projeler için Mutabakat Sözleşmesi imzaladı. İmza törenine Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ve ilgili şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Mutabakat Sözleşmesi çerçevesinde, Enerjisa Üretim’in portföyünde bulunan ve gelecekte eklenmesi muhtemel tüm depolamalı rüzgar enerji santrallerinin elektrifikasyonu, trafo merkezi kurulumları ve enerji depolama sistemleri, Kontrolmatik Teknoloji tarafından anahtar teslim gerçekleştirilecek. Ayrıca, Kontrolmatik Teknoloji’nin iştiraklerinden Progresiva Enerji Yatırımları’nın Tekirdağ’da kurulacak olan 250 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali ve 1.000 MWh’lık Enerji Depolama Tesisi projelerinde, Enerjisa Üretim çözüm ortağı olarak yer alacak.

Enerjisa Üretim’in dijital dönüşümü Hollanda merkezli Senkron Energy Digital Services ile iş birliği içinde gerçekleşecek. Senkron Energy Digital Services, projenin dijital çözüm ortağı olarak konumlanacak. Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl ve Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ile gerçekleştirilen görüşmelerde, iş birliği süreci, finansman kaynakları, teknoloji seçimleri, dijitalleşme çalışmaları ve enerji sektörünün geleceği üzerinde konuşuldu. İhsan Erbil Bayçöl, Türkiye’nin enerji bağımlılığını azaltmak ve çevre dostu enerji üretimi sağlamak amacıyla büyük öneme sahip olan bu iş birliğinin, 1 milyar doların üzerinde bir büyüklüğe sahip olduğunu belirtti.