Endüstride Kullanılan Robot Sayısı Açıklandı

İstanbul Ticaret Odası, Türkiye genelinde endüstride kullanılan robot sayısı ve yapay zeka teknolojileri hakkında bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’de endüstride 22 bin robot kullanıldığı belirlendi.

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı İstanbul Ticaret Odası Stratejik Araştırmalar Merkezi (İTOSAM) tarafından hazırlanan “Akıllı Otomasyon Çağında Ulusların Rekabeti: Yapay Zeka, Robotlar ve Gelişen Ülkeler” başlıklı rapor yayınlandı. Türkiye’deki yapay zeka ürünleri ve robot sayısı da raporda açıklandı.

Türkiye, Yapay Zekada 39’uncu Sırada

İTOSAM araştırmacıları tarafından derlenen raporda, ülkemizdeki yapay zeka ve endüstride robot kullanımıyla ilgili çeşitli verilere yer verildi. Turtoise verilerine göre hazırlanan Küresel Yapay Zeka Endeksi’nde ABD birinci sırada yer alırken sırasıyla Çin, Singapur, Birleşik Krallık ve Kanada takip etti. Türkiye ise 62 ülke arasından 39’uncu sırada yer aldı. OECD ve Dünya Bankası verilerine göre yapay zekaya yapılan girişim sermayesi yatırımlarında ise Türkiye, 2022 yılında 266 milyon dolarlık yatırımıyla 21’inci sırada yer aldı. Listenin ilk sırasındaki ABD ise 55 milyar 697 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

IFR’nin 2022 yılı verilerine göre dünya genelinde endüstri sektöründe 3 milyon 903 bin adet robot kullanılıyor. Türkiye’de 2022 sonu verilerine göre kurulumu yapılan robot sayısı 22 bin 735 adet olarak açıklandı. Dünya genelinde en yüksek robot stokuna sahip 18’inci ülke konumunda yer aldı.

Türkiye’de Endüstride 22 Bin Robot Kullanılıyor

IFR’nin 2022 yılı verilerine göre dünya genelinde endüstri sektöründe 3 milyon 903 bin adet robot kullanılıyor. Türkiye’de 2022 sonu verilerine göre kurulumu yapılan robot sayısı 22 bin 735 adet olarak açıklandı. Dünya genelinde en yüksek robot stokuna sahip 18’inci ülke konumunda yer aldı.