Elektrik Tasarrufunda Yeni Dönem: Yapay Zekâ

Birçok alanda ön plana çıkan ve hayatı kolaylaştıran yapay zekâ, elektrik tasarrufunda da kendini gösteriyor.

Yapay zekâ, internet ve nesnelerin interneti (IoT) cihazlarıyla geliştirilen yeni nesil enerji verimlilik sistemleri ile tedarikçi çözüm ortaklığı ve GES desteği gibi uygulamalar sayesinde işletmeler yüzde 95’e varan oranlarda elektrik tasarrufu sağlayabiliyor.

Farkındalık Tasarrufu İlk Adım

KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Yalnızca enerji tasarrufuna yönelik bilinç düzeyinin artırılmasıyla dahi yüzde 5 oranında ‘farkındalık tasarrufu’ elde edilebiliyor. Donanımlarla desteklenerek elde edilen tasarruf, aynı oranda direkt faturaya yansıyor. Yüzde 25-30 tasarruf hiç uzak değil. Üzerine tüketiminizi karşılamak için GES kurma şansınız varsa yüzde 90-95 seviyelerinde tasarruf ve hatta elektrik faturası ödememe gibi bir lükse sahip olabiliyorsunuz. Hatta fazlasını satıp, gelir elde ediyorsunuz.”

Büyük yapılı binalara kurulabilen yeni nesil sistemlerin; tasarrufu sağlayarak verimliliği büyük oranda artıracağını söyleyen Karayurt, “Üretim tesisleri, hastaneler, oteller, süpermarketler, bankalar, restoranlar, ofis binalarından büyük talep alıyoruz. Günümüzde artan elektrik maliyetlerini göz önünde bulundurduğumuzda, küçük büyük her işletme için hem elektrik tüketiminde hem elektrik faturasında tasarruf sağlamak, eskiye göre çok daha anlamlı hale geldi. Bu değeri isteyen her türlü abone, kendisi için yaratabilir.” şeklinde ifade etti.

Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapılmalı?

Kaya Uğur Karayurt, enerji tasarrufu ve verimliliği için işletmelerin uygulaması gereken adımları paylaştı:

• Enerji tedarik şirketi ile anlaşıp ulusal tarifeden daha uygun fiyatla enerji alınmalı.

• Kurulacak donanım ve yazılımla (en azından bir pilot çalışma ile) elektrik kullanım alışkanlıklarının takibi, tüketim verilerinin ölçülmesi, enerji akışındaki tüm sürecin takip ve kayıt altına alınması.

• Datanın yorumlanması, elektriği gereksiz tüketen, zamansız, fazla tüketen etmenlerin tanımlanması.

• Bu faktörlerin iyileştirilmesi ve/veya ortadan kaldırılması.

• Prosesi süregiden bir proses haline getirip, sürekli iyileştirmeler yapılması.

• Tüm bunlara ek GES yatırımı planı varsa hayata geçirmek enerji maliyetini çok ciddi seviyelerde aşağı çekmek hatta yok etmek demektir.