EFES-2024 Tatbikatında ASELSAN’ın Gücü Gösteriliyor

Türkiye’nin en büyük askeri tatbikatlarından biri olan EFES-2024 Tatbikatı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yanı sıra 48 ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tatbikat alanında, Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda 47 savunma sanayi firması tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan ürünlerin sergilendiği Savunma Sanayii Ürünleri Sergisi düzenlendi.

ASELSAN, geniş ürün yelpazesiyle EFES-2024 Tatbikatında güçlü bir şekilde yer alıyor. Elektronik harpten haberleşme sistemlerine, elektro-optik sistemlerden komuta kontrol ekipmanlarına kadar 70’e yakın sistemini sergileyen ASELSAN, Doğanbey Tatbikat Bölgesi’ndeki Savunma Sanayi Sergisinde dikkat çekiyor.

Tatbikat sahasında milli imkanlarla geliştirilen 600 Gece Görüş Clip-On, MİLKAR-3A3 Bant ET Sistemi, Silah Tespit Radarı, SERHAT Havan Tespit Radarı, 81 mm Havan Sistemi ve KORKUT 35 mm Silah Sistemi gibi ürünler kullanılıyor. Sergi alanında ise ASELSAN üretimi TAKKS Manevra Yönetim Sistemi, Kocatepe Muhabere Sahası Yönetim Sistemi, MİDAS Akustik Sensör Sistemi, İHTAR Anti-Drone Sistemi, Karakulak Mobil HF ED Modeli, Sancak Mobil HF ED Modeli, Puhu Mobil V/UHF Dinleme Kestirme Modeli, Cetvel-300 Lazer Mesafe Ölçme Cihazı, ASELFLIR 600 EO Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ve Tolun Mühimmatı gibi son teknoloji sistemler sergileniyor. Ayrıca, ASELSAN’ın sınır güvenliğine yönelik çözümleri için de özel bir stant bulunuyor. Bu stantta AURA Çok Fonksiyonlu Gözetleme Radarı, Karakurt EO Sensör Sistemi ve Şahin Fiziki İmha Sistemi gibi ürünler tanıtılıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, EFES-2024 Tatbikatının Avrupa’nın en büyük tatbikatları arasında yer aldığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “EFES-2024 Tatbikatı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı gücünü dünyaya gösterdiği en önemli tatbikatlar arasında bulunuyor. Tatbikata beş kıtadan 48 dost, müttefik ve kardeş ülkemiz katılıyor. Biz de ASELSAN olarak en iyi ve en ileri teknolojilerimizle EFES-2024’ün en büyük katılımcıları arasında yer alacağız. Harp sahasında güvenlik güçlerimize büyük kabiliyetler kazandıran sistemlerimiz, EFES-2024’te kullanılıyor. Tatbikatta görev alan uçan, yüzen ve yürüyen tüm platformlarda çok sayıda ASELSAN sistemi aktif olarak çalışıyor. Dünya çapında başarısı kanıtlanmış, yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizle oyun değiştirmeye devam edeceğiz. İhracat potansiyeli yüksek sistemlerimizle hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hem de dost ve müttefik ülkelerin yanında olmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

ASELSAN’ın yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle EFES-2024 Tatbikatında gösterdiği performans, Türk savunma sanayisinin gücünü ve teknolojik kapasitesini bir kez daha gözler önüne serdi.