Dünyanın İlk Yüzde Yüz Hidrojen Gaz Türbini

Fransa’da yüzde yüz hidrojen enerjisiyle işleyen bir endüstriyel gaz türbini test edildi. Bu test, tesisin yüzde yüz hidrojenle çalışan ilk türbin olduğunu kanıtladı.

Avrupa’da Siemens Enerji öncülüğünde bir konsorsiyum, hidrojen enerjisinin kullanımına ilişkin önemli bir adım attı. AB’nin Horizon 2020 programı tarafından desteklenen HYFLEXPOWER projesi, yenilenebilir hidrojenin temiz ve güvenilir bir enerji kaynağı olarak elektrik ve ısı üretiminde kullanımının nasıl olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Bu proje, Avrupa’nın önde gelen ambalaj üreticilerinden Smurfit Kappa‘nın Fransa’daki Saillat-sur-Vienne kağıt ambalaj tesisinde gerçekleştiriliyor. Bu tesis, yüzde 100 hidrojenle çalışabilen bir Siemens Energy SGT-400 endüstriyel gaz türbinine ev sahipliği yapıyor.

Türbin, ilk olarak 2022 yılında yüzde 30 hidrojen karışımıyla test edildi ve şimdi düşük emisyon teknolojisi kullanarak yüzde 100 hidrojenle çalışabilen ilk türbin haline geldi. Bu başarı, mevcut gaz yakıtlı enerji santrallerinin performans ve verimlilik kaybı olmaksızın hidrojen kullanımına geçebileceğini gösteriyor.

Hidrojen Gaz Tirbüni Bir ilke İmza Atıyor

Siemens Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Karim Amin, HYFLEXPOWER projesinin hidrojen ekonomisi için önemli bir adım olduğunu söyledi. Ayrıca mevcut gaz türbini filosuyla hidrojen tabanlı bir enerji geleceğine geçişin mümkün olduğunu vurguladı. Amin, elektroliz, depolama ve hidrojen dönüşümünü entegre ederek elde edilen sinerjinin değerini de özellikle belirtti. Ayrıca sonuçları daha da genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

HYFLEXPOWER konsorsiyumu, Siemens Energy, ENGIE Solutions, Centrax, Arttic, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve dört Avrupa üniversitesinden oluşuyor. Proje ortakları, endüstriyel ısı üretimini de içerecek şekilde proje kapsamını genişletmeyi ve teknolojiyi ölçeklendirme potansiyelini araştırmayı planlıyor.

ENGIE’nin Enerji Çözümlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Lacroix, bu başarıyı büyük bir memnuniyetle karşıladı. ENGIE’nin bu kilometre taşına ulaşmasından gurur duyduğunu belirtti. HYFLEXPOWER projesinin, karbon salınımını azaltma hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir hidrojenin kullanımına yönelik yeni fırsatlar sunan yenilikçi bir proje olduğunu vurguladı. Lacroix ayrıca, kuruluşun gelecekte sanayi sektörünün karbonsuzlaştırılması için bu önemli çabaları sürdürme konusundaki heyecanını ifade etti.