Doğa Dostu Kapaklar: Plastik Şişe Filtresi

Doğa dostu kapaklar, biyolojik olarak yüzde 100 parçalanabilen yapısıyla herhangi bir plastik şişeyi taşınabilir su filtreleme sistemine dönüştürüyor.

Kolombiya’da yaklaşık 3,7 milyon insan temiz ve güvenli içme suyuna erişimden yoksun. 2024’teki yıkıcı kuraklıkla bu durum daha da kötüleşti. Halkın çoğu, uzak bölgelerde aşırı sıcağa dayanıyor ve mevcut su kaynakları genellikle kirlenmiş durumda. Temiz suya erişim sorunu binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Filsa Water, su krizine çözüm için Ogilvy, Baylor International ve Kolombiya Kızıl Haçı ile ortaklık kurdu. Evrensel şişe kapağını güçlü bir su filtreleme sistemine dönüştüren 3B baskı kapak, suyun arıtılmasına, pH’ın arttırılmasına, hidrojen eklenmesine, yabancı maddelerin yüzde 70 oranında azaltılmasına ve ağır metallerin yüzde 90’ının ortadan kaldırılmasına olanak sağlıyor.

Filter Caps, afet durumlarında ve normal insani yardımlarda hayati bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Su arıtımını sağlayarak, temiz suya erişimi kolaylaştırıyor ve suyun az olduğu bölgelerde etkili bir taşınabilir arıtma sistemi olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar, basitçe aracı standart bir PET şişesine takarak güvenli içme suyuna erişebiliyor, böylece sağlık riskleri azalıyor ve bölgenin genel sağlık durumu iyileşiyor.

Ömrünü Tamamladığında Kompostlaştırılabilir

Her bir kapak sadece 6×6 cm boyutunda ve 24 gram ağırlığındadır. Evrensel PCO 28 mm vida dişi, her tür şişeye uyum sağlamak için kullanılır. En uzak bölgelere bile kolayca dağıtılabilir. Tasarım ekibi, mineraller, metaller ve doğal özlerin karışımını kullanarak üretimi uygun maliyetli hale getirdi. Filtre, sadece iki ayda 300.000 litreden fazla suyu geri kazanabilir. Çevreye duyarlılıkla tasarlanan sistem, plastik şişelerin yeniden kullanımını teşvik eder. Filtrenin kasası mısır nişastası bazlı reçineyle 3B baskıyla üretilir ve kullanımdan sonra kompostlanabilir.