Dimes’ten Çevreci Yatırım Atağı

Türkiye’nin önde gelen içecek markası DİMES, çevre odaklı enerji verimliliği yatırımıyla İzmir üretim tesisinde yüksek tasarruf değerleri elde etmeyi başardı.

DİMES, Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu markalarından biri olarak çevreci bir yatırım atağına girişti ve İzmir üretim tesisinde elektrik tüketimini azaltarak karbon emisyonunu düşürmeyi başardı.

Elektrik Tüketimi Azaldı Karbon Emisyonu Başarısı Arttı

DİMES Türkiye Genel Müdürü Cem Kurt, ESCON Enerji iş birliğinde gerçekleştirilen proje sayesinde İzmir üretim tesisindeki çevreye saygılı uygulamaların daha da üst bir seviyeye taşındığını ifade etti. Doğaya ve İnsana Saygı ana değer çerçevesinde faaliyetlerini yürüten DİMES’in çevresel sorumluluklarını tüm iş süreçlerinde öncelik olarak gördüğünü belirtti.

Kurt, sorumlu ve sürdürülebilir üretim yaklaşımıyla çevresel etkiyi azaltmak için en son teknolojileri kullanmaya verdikleri öneme vurgu yaparak, yeni yatırımla elektrik tüketiminde yüzde 73’ü aşan oranda düşüşle yıllık 97,6 TEP enerji tasarrufu sağlandığını ve karbon emisyonlarında 571 ton gibi önemli bir azalım elde ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin Sera Gazı Emisyon Miktarı 1 Milyonu Aşabilir

İklim değişikliğinin etkileriyle birlikte emisyon azaltımının ve enerji verimliliğinin giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü, “Önlem alınmadığı takdirde 2030 yılı itibarıyla Türkiye’nin yıllık toplam sera gazı emisyon miktarının 1.175 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Ancak Paris Anlaşması çerçevesinde alınacak önlemler ve uyum çalışmalarıyla bunu 929 milyon tonda tutabilmek mümkün. İşte bu noktada kamuya, özel sektöre ve bireysel olarak hepimize görev düşüyor. DİMES bu kapsamda attığı kararlı adımlarla yalnızca ürünleriyle değil sürdürülebilirlik alanında da ülkemizin öncü markalarından biri olduğunu gösterdi. DİMES yöneticilerine ve çalışmalarımız boyunca bize her türlü kolaylığı sağlayan tesis çalışanlarına bu değerli iş birliği için teşekkür ediyorum. Bu yalnızca DİMES için değil sektörümüz ve ülkemiz için de önemli bir yatırım” diye konuştu. Tesiste yapılan çalışmaların sağlayacağı faydalara da değinen Ünlü şöyle devam etti; “Soğutma gruplarında yaptığımız operasyonel ve ekipman bazlı çalışmalar neticesinde elektrik tasarrufu ile emisyon azaltımı elde edilecek. Azalacak elektrik tüketimi ile DİMES hem üretim süreçlerinde önemli bir kaynak verimliği sağlayacak hem de üretim maliyetlerini düşürecek.”

Elektrik Tüketimi Yüzde 73 Düştü

DİMES’in ESCON Enerji uzmanlığıyla gerçekleştirdiği yatırım projesi kapsamında, İzmir üretim tesisindeki proses soğutması için kullanılan 4 adet hava soğutmalı soğutma grubu, 1 adet yüksek verimli Mitsubishi Heavy Industries su soğutmalı santrifüj soğutma grubu ile değiştirildi ve sistem yenilenmesi ve merkezileştirilmesi gerçekleştirildi. Bu değişiklik sayesinde soğutma grubu, soğutma kulesi, pompalar, akıllı otomasyon sistemleri gibi yardımcı ekipmanların yüksek verimliliği ve operasyon optimizasyonuyla yıllık 1.545.337 kWh olan elektrik tüketimi %73,4 oranında azalarak 410.650 kWh’e düşürüldü. Bu sayede yıllık 97,6 TEP enerji tasarrufu sağlanırken, aynı zamanda 571 ton CO2 emisyon azalımı da elde edildi.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör