Dijital Birlik Sahaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız hava, kara ve deniz araçlarının birlikte görev yapacağı dijital birliğin bu yıl sahaya çıkması hedefleniyor.

Dijital Birlik Sahaya Çıkmaya Hazırlanıyor:

“Dijital birlik” konseptini ilk defa 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) tanıtımını yapan HAVELSAN, belli bir olgunluğa erişmiş insansız araçların yer aldığı birliği bu yıl sahaya çıkarmayı hedefliyor. Dijital birlik çalışmaları ve insansız kara aracı Barkan Projesi’ne ilişkin bilgi veren HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, insansız kara, hava ve deniz araçlarının son dönemde büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Nacar, şu ifadeleri kullandı: “Bunun saha faaliyetleriyle ilgili birçok altyapı çalışmasını ekip arkadaşlarımızla yürütüyoruz. 2023 yılında bunların sahadaki gösterimlerine başlayacağız. Şimdiye kadar konuştuğumuz bileşenler yavaş yavaş hazır hale geldi. Barkan, Baha, Sancar’ın artık dijital birliğin bir bileşeni olarak nasıl çalışacağını, aynı şekilde ‘tek er‘in birlik içinde nasıl konumlanacağını sahada gösterme zamanı geldi. Dolayısıyla bununla ilgili birtakım test ve doğrulama çalışmalarını arkadaşlarımız yapmaya başlayacak.”

Dijital birlikte yer almak üzere çeşitli ürünler geliştirdiklerini ve bunlar üzerinde zaman içinde iyileştirme ve geliştirmeler yaptıklarını söyleyen Nacar, insansız kara aracı Barkan‘a ilişkin de şunları söyledi: “2 yıldır sahada test edilen bir üründü. Beklenen ihtiyaçlar doğrultusunda ürün güncellendi Barkan-2 ortaya çıktı. Ürüne yeni özellikler kazandırıldı. Mesela SAHA Expo‘da sunduğumuz araçta 12,7 milimetre silah sistemi yer aldı, daha önce 7,62 silah vardı. Bununla ilgili tasarım çalışmaları bitti ve üretimler yapılıyor. Az sayıda envantere verilecek, test edilecek. Testler neticesinde de çok yakın zamanda seri üretime başlayacağız. 2023’ün ilk yarısında seri üretime geçeceğimizi düşünüyoruz. Şu anda test için kullanılan Barkan’lar var.

HAVELSAN‘ın öncülüğünde, alanında önde gelen firmaların iş birliğiyle geliştirilen orta sınıf-2 insansız kara aracı Kapgan için de test ve platform iyileştirme çalışmaları yürütülüyor.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör