Demir Çelik İhracatında Zorlu Rekabet Sürüyor

Demir ve çelik ile demir dışı metaller sektörü, 2021 yılına göre bu yılın aynı döneminde yaklaşık 40 milyar dolarlık rekor ihracat seviyesinden 12 milyar dolar geriye düştü.

Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, özellikle Avrupa pazarında rekabet üstünlüğünü Uzakdoğulu üreticiler karşında kaybetmeye başladıklarını söyledi. Ertan, şöyle ekledi:

“Türk Demir Çelik ve demir dışı metaller sektörü 2021 yılında çok iyi bir performans gösterdi. Sektör olarak toplam 40 milyar dolar ihracat yaptık. Ancak çelik üretiminde enerjinin payı toplam üretim maliyetinin yüzde 7’si iken bu yılbaşında yüzde 27- 28 seviyelerine çıkmıştır. Şu anda da yüzde 20’lerde seyretmektedir. Yani enerjinin üretim maliyetleri içindeki payının yükselmesi, bu yüzden fiyatta rekabetçiliği yitirmeye başlamamız kayıplarımızda birincil konumuz.”

Demir Çelik Sektörü İhracat için Önemli Bir Kale

Yalçın Ertan, ihracatın düşmesinde diğer bir hususun da kurların baskılanması ve enflasyon olduğunu söyledi ve ekledi: “Ayrıca istihdam ve girdi maliyetlerinin sürekli enflasyon oranları üzerinde artması ve kurun baskılanarak belirli bir seviyede kalması rekabetçiliğimize olumsuz yansıdı. Diğer bir husus ise son iki ay öncesine kadar kredi kanallarına ulaşmakta zorlandık. Son dönemde ihracatçılar krediye ulaşım sağlamaya başladılar ki bu sevindirici bir gelişme. Geçtiğimiz 2022 yılından başlamak üzere son dönemlere kadar uygulamalarda sık sık yapılan değişiklikler ihracatçıları yordu. Bunlar üst üste gelince bizim ihracatımız düşüş yönünde seyretmeye başladı.”

Avrupa’nın sektör için en önemli pazar olduğuna vurgu yapan Ertan, sektördeki sıkıntılara şu cümlelerle değindi: “Avrupa’da bariz bir pazar kaybı yaşıyoruz. Bunun üstüne bir de dünyada resesyon gerginliği başladı ve iyice yavaşlamaya başladık. İhracatımızda 2021 yılına kıyasla 12 milyar dolar gerideyiz. Avrupa’ya bakıyorum, kendi üreticilerini korumak için özellikle enerjide firmalara önemli sübvansiyonlar sağlıyorlar. Avrupalılar bizden daha rekabetçi olunca ihracat payımız yüzde 43’lerden 31’e geriledi.”