Çin Tarihin En Büyük Rüzgar Türbinini İnşa Ediyor

Tarihin en büyük rüzgar türbini için geri sayım açık ara başladı. Açık deniz rüzgar enerjisi endüstrisi, Çinli bir üreticinin 22 MW’lık devasa rüzgar türbini planlarını açıklamasıyla büyük bir ilgiye sahip.

Çin’in Ming Yang enerji şirketinin sözcüsü, rotor çapının 310 metreden fazla olduğu, 22 megavatlık bir türbin inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Bu devasa boyutu metrik sistemle düşünmek zor olabilir. Bağlam açısından, bu türbin Paris’teki Eyfel Kulesi kadar yüksek, ancak dönen bir şey olarak düşünmek, boyutu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Açık Deniz Rüzgar Enerjisi Uç Boyutlara Ulaşıyor

Açık denizlere konuşlandırılan rüzgar türbinlerinin giderek büyümesinin nedeni son derece basit. Bir türbinden elde edebileceğiniz enerji miktarı büyük ölçüde türbinin süpürme alanına bağlıdır. Dolayısıyla süpürülen dairenin ne kadar büyük olduğu, elde edilen enerji miktarını belirler. Konu daire ve alan olduğunda, kanatlardaki bir metrelik büyüme bile son derece büyük bir etkiye sahiptir.

Şöyle açıklayalım: Türbininizin çapı 20 metre ise ve bu çapa bir metre daha eklerseniz, yaklaşık 34 metrekare ek süpürme alanı kazanırsınız. Ancak türbininizin çapı 50 metre ise, ekstra bir metre çap eklemek yaklaşık 79 metrekare ekstra süpürme alanı sağlar, çünkü bu ekstra kanat uzunluğu daha büyük bir daireyi süpürüyor. İşin bir de maliyet tarafı var.

Denize kurulan sistemlerin şebekeye bağlanması gerekiyor. Zaten kurulum son derece maliyetliyken çok sayıda türbini şebekeye bağlamak ekstra maliyet anlamına geliyor. Bu nedenle, çok sayıda türbin yerine daha büyük ve az sayıda türbin tercih ediliyor. Bu nedenle, bu türbinlerin büyüklüğü kesinlikle çok büyük bir boyuta ulaşıyor.

Halihazırda kurulu olan ve enerji üreten en büyük rüzgar türbini, Goldwind’in GWH252-16MW türbinidir. Bu türbinin rotor çapı 252 metre ve yaklaşık olarak 50.000 metrekarelik bir süpürme alanına sahiptir. Şu anda CSSC tarafından inşa edilen H260-18MW türbini ise 260 metre çapa sahip olup 53.000 metrekarelik bir süpürme alanına sahip. Bu sayıları daha iyi anlayabilmek için, bu, yaklaşık olarak 42.4 Olimpik yüzme havuzunun büyüklüğüne denk gelir.

MingYang’ın yukarıda resmi görülen tayfuna dayanıklı MYSE 18.X-28X modeli ise 140 m’lik kanatlar kullanarak 66.052 metrekarelik (52,8 Olimpik yüzme havuzu) bir süpürme alanına sahip olacak.

22 MW ve Eyfel Kulesi Büyüklüğünde Rüzgar Türbini

Bloomberg’e göre, MingYang tarafından 2025 yılı için önerilen yeni türbin, 22 MW’lık bir güç çıkışına ve 310 metre üzerinde bir rotor çapına sahip olacak. Bu da en az 75.477 metrekarelik (60 olimpik yüzme havuzu) bir süpürme alanına karşılık gelecek. Kanat uçlarının suyun dışında kalmasını sağlamak için biraz boşluk eklediğinizde, muhtemelen Paris’teki 324 metrelik Eyfel Kulesi’nden daha uzun bir şeye bakıyor olacağız.

Bu kadar büyük hareketli parçalara sahip başka bir şey düşünebiliyor musunuz? Madencilik endüstrisindeki mega makineler bile bu boyutlara yaklaşamıyor. Dolayısıyla, bu devasa açık deniz rüzgar türbinlerinin yanından bir tekne gezintisi yapmak, daha önce benzeri görülmemiş bir insan deneyimi sunacak gibi görünüyor.