Chapter Zero Türkiye, İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçiyor

İklim değişikliğine ilişkin farkındalığı artırmayı hedefleyen Climate Governance Initiative (CGI), Chapter Zero Türkiye’nin çalışmalarına başladığını duyurdu.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) öncülüğünde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (The European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) iş birliğiyle ve Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği’nin (YÜD) destekleriyle yürütülen “Chapter Zero Türkiye” projesi, iş dünyasının iklim değişikliği konusundaki farkındalığını artırmayı ve işletmeleri sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirmeyi hedefliyor.

Chapter Zero Türkiye’nin Hedefleri

Chapter Zero Türkiye girişimi bu amaç doğrultusunda şunları hedefliyor:

  • Yöneticilerin iklim değişikliği ile ilgili farkındalığının ve iklim değişikliği kaynaklı risk ve fırsatlara ilişkin anlayışlarının geliştirilmesini,
  • İklim değişikliği ile mücadelenin bir yönetim kurulu önceliği haline getirilmesi için yetkinliklerinin ve bilgi birikimlerinin geliştirilmesini,
  • İklim değişikliğinden kaynaklanan riskler ve fırsatlara göre hareket edilmesiyle işletmelerin uzun vadeli dayanıklılığının sağlanması.

Bu hedeflere ulaşmak amacıyla Chapter Zero Türkiye, ücretsiz etkinlikler düzenlemeyi, podcast’ler yayımlamayı, uzmanlar aracılığıyla bilgi paylaşımında bulunmayı planlıyor. Ayrıca girişim, Chapter Zero Türkiye yöneticilerini dünya genelindeki diğer Chapter Zero girişimleri tarafından düzenlenen etkinliklere ve çalıştaylara davet edecek.

Üst düzey yöneticilere, kurumsal ve finansal kuruluşların yönetim ve denetim kurulu üyelerine, ayrıca ilgili diğer taraflara açık olan Chapter Zero Türkiye’ye katılım, www.chapterzeroturkiye.com adresindeki çevrimiçi formu doldurarak ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilir.