Bu Elektrikli Bisikletler İle Spor Ve Ulaşım Bir Arada

Yunan girişimi Gloubos, dört tekerlekli elektrikli ve pedallı yeni taşıtlarıyla, bisikletin çevreciliği ve sportifliğiyle, küçük otomobillerin stabilitesi ve korunaklılığını bir araya getiriyor.

Yunan girişimi Gloubos, dört tekerlekli elektrikli ve pedallı yeni taşıtlarıyla, bisikletin çevreciliği ve sportifliğiyle, küçük otomobillerin stabilitesi ve korunaklılığını bir araya getiriyor. Orion ve Ilos isimli iki farklı tipte piyasaya sürülen araçlar neler sunuyor, hep birlikte bakalım.

Dört tekerlekli bisikletler neler sunuyor?

Şehir içi ulaşımda, işe gidip gelmek için tasarlanan Orion, metal çerçeve üzerine kenarları açık kompozit gövde üzerine inşa edilmiştir. Tek kişilik araç, elektrikli bisikletlerdeki gibi 250 Watt motora sahiptir ve 25 km/s hıza çıkabilir. 20 Ah gücünde lityum iyon bataryaya sahip olan dört tekerlekli bisiklet, pedal destek seviyesine bağlı olarak 50 km’ye kadar menzil sunabilir. Ayrıca aracın çatısına isteğe bağlı olarak güneş paneli monte edilebilir.

Ön tekerleklerdeki süspansiyonlu dağ bisikleti çatalları konforu artırırken, frenleme için 20 inç büyüklüğündeki lastiklerde hidrolik diskler bulunmaktadır. Orion’da, çıkıntılı yan aynalar yerine, akıllı telefon boyutundaki iç ekranlara bağlı küçük harici kameralar kullanılmaktadır.Aracın diğer özellikleri ise şöyle: 5 vitesli otomatik aktarma organı, LED aydınlatma sistemi (sinyal lambaları da mevcut), hız ve pil seviyesi gibi bilgileri gösteren LCD ekran. Aracın toplam ağırlığı ise 105 kg.

Orion’un yük taşımak için küçük bir arka bölmesi olsa da, Gloubos, kargo taşımak için Ilos modelini geliştirdi. 180 kg’a kadar yük taşıyabilen Ilos’un yük bölmesi 107 cm x 80 cm boyutlarındadır. Üstelik istendiği takdirde, kargo bölümü kapalı kargo kutusuyla değiştirilebilmektedir.

Orion’dan farklı olarak Ilos’ta çift batarya ve kamera yerine gerçek dikiz aynaları bulunmaktadır. Ayrıca 155 kg ağırlığıyla bir miktar daha ağırdır.

Araçlar, Orion için 7.799 euro ve Ilos için 11.599 euro fiyattan Gloubos’un web sitesinde satışa sunulmuştur.