Batarya Teknolojisinde Yeni Çağ Açılıyor

Batarya kimyası ve tasarımlarındaki yeni buluşlar, piyasadaki tüm bataryalardan çok daha hızlı bir şekilde, sadece 5 dakikada şarj olabilen ve aynı zamanda uzun süreli kullanımda stabil kalan bataryaların üretimini mümkün kılıyor.

Araştırmacılar, bu önemli gelişmelerin elektrikli araçların daha yaygın bir şekilde benimsenmesine katkı sağlayacağını umuyorlar. Bu katkılar arasında elektrikli araçların maliyetinin düşürülmesi ve bu teknolojinin diğer sürdürülebilir kullanımlarının geliştirilmesi gibi faktörler bulunmaktadır.

Cornell Üniversitesi’nde yürütülen bir proje kapsamında, genellikle ekran ve güneş panellerinde kaplama üretmek için kullanılan indiyum malzemesinin, hızlı şarj olan ve enerjisini uzun süre koruyan pillerin üretimine olanak sağlayacağı keşfedildi. İndiyum, bataryanın hızlı şarj olmasını sağlayan ancak aynı zamanda depolanan enerjiyi kaybetmeyi önleyen özel bir bileşime sahiptir.

Bilim insanları, Joule akademik dergisinde yayımlanan “Fast-Charge, Long-Duration Storage in Lithium Batteries” (Lityum Bataryalarda Hızlı Şarj, Uzun Süreli Depolama) başlıklı yeni makalelerinde, yeni bulgunun, özellikle yollara yerleştirilmiş şarj gibi diğer teknolojilerle karşılaştırıldığında pilleri daha küçük ve verimli hale getirebileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtiyorlar: İndiyum ağır, dolayısıyla aynı özelliklerden bazılarına sahip ancak hafif bir başka malzeme bulmak daha iyi olabilir.

Hızlı şarj olan bataryalar, elektrikli otomobiller de dahil çok çeşitli endüstrileri dönüştürebilir. Pek çok sürücü menzil kaygısı, yani bataryalarının ne kadar dayanacağı korkusunu yaşadığını bildiriyor ve bu kaygı bu tür araçların şarj edilmesinin araç şarjdayken uzun süre beklemek anlamına gelebileceği gerçeğiyle daha da artıyor.

Projeyi yöneten Cornell Mühendislik Fakültesi Dekanı ve mühendislik profesörü Lynden Archer, “Menzil kaygısı, ulaşımda elektriğe geçişin önündeki maliyet ve bataryaların kapasitesi gibi diğer engellerden daha büyük bir engel ve makul elektrot tasarımları kullanarak bunu ortadan kaldıracak bir yol belirledik” dedi.

“Eğer bir elektrikli araç bataryasını 5 dakikada şarj edebiliyorsanız, yani, Tanrım, yaklaşık 483 km menzil için yeterince büyük bir bataryaya sahip olmanıza gerek yok demektir. Daha azıyla yetinebilirsiniz, bu da elektrikli araçların maliyetini düşürebilir ve daha geniş çapta benimsenmesini sağlayabilir.“

Şarj işlemini hızlandırmak için çok çeşitli projeler yürütülüyor. Cornell’deki yeni araştırma, ABD Enerji Bakanlığı’nın Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’ndan mühendislerin bataryaların şarj edilme hızını önemli ölçüde artıran başka bir yenilik bulmasıyla aynı zamana denk geldi.