Amazon’un Yeni Ürünü: Hidrojen

Amazon‘un yeni planı tedarik merkezlerinde hidrojen yakıtı üretmek. Dev şirket, Aurora, Colorado’daki bir sipariş karşılama merkezinde ilk elektrolizörü (hidrojen üretmek için su moleküllerini parçalayabilen ekipman) kurmak için hidrojen şirketi Plug Power ile ortaklık kurdu.

Elektrolizör sahada yaklaşık 225 forklift için yakıt üretecek. Fakat Plug, 400’e kadar hidrojen yakıt hücreli forklifte yakıt sağlama kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Böylece, Amazon’un kendi hidrojenini kendi sahasında üretmeye çalıştığı ilk sefer böylece Amazon yeni bir keşif kapısı aralayacak.

Amazon‘un küresel hidrojen ekonomisi direktörü Asad Jafry, ilk elektrolizörün kurulumunu duyuran bir basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Yerinde üretim, belirli konumlar ve tesis türleri için hidrojenin enerji kullanımını daha da verimli hale getirecek. Hidrojen, operasyonlarımızı 2040 yılına kadar karbondan arındırma çabalarımızda önemli bir araç.”

Hidrojenin fosil yakıtlara göre daha temiz yanan bir alternatif olduğu düşünülüyor. Bu yüzden Amazon onu depolarında kullanıyor. Ancak potansiyel çevresel faydaların ölçülmesi hala zor olan bir durum.

Hidrojen, yanma sırasında sera gazı emisyonları yerine su buharı üretir. Bu özellik, onu iklim hedeflerine ulaşmak için çalışan şirketler ve hükümetler için daha çekici hale getiriyor. Fakat çözmeleri gereken en büyük sorun, ilk etapta hidrojen üretim sürecini temizlemek. Bugün bunların çoğu fosil yakıtlar kullanılarak, esas olarak buhar ve metan arasındaki reaksiyon yoluyla yapılıyor. Süreç, gezegeni ısıtan karbondioksiti serbest bırakıyor. Doğal gaz olarak da adlandırılan metanın CO2’den çok daha güçlü bir sera gazı olması nedeniyle metan sızıntıları da başka bir sorundur.

Plug hidrojen üretmek için elektrolizörler kullanarak bu sorunları çözmeye çalışıyor. Metan kullanmak yerine suyu hidrojen ve oksijene ayırmak için elektrik kullanıyor. Elektrik rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiliyorsa buna yeşil hidrojen denir. Bu yöntem kirlilikten kurtulsa da, hidrojeni kirli yoldan yapmaktan çok daha pahalıdır.

Plug, 2016’dan bu yana Kuzey Amerika’daki 80’den fazla lojistik merkezine forkliftler için yaklaşık 17.000 yakıt hücresi teslim etti. Ancak bu yakıt hücreleri için kullanılan hidrojenin çoğu başka yerlerde üretiliyor. Plug bunu da kamyonla depolara ulaştırıyor.

Hidrojenin yerinde üretilmesi, yakıtın kamyonla taşınmasından kaynaklanan egzoz borusu kirliliğinden kurtulabilir. Ancak şimdilik, Colorado’daki tedarik merkezinde hidrojen üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonları hâlâ mevcut .Çünkü elektrolizör elektrik şebekesine bağlı ve fosil yakıtlar hâlâ ABD elektrik karışımının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Gerçek anlamda yeşil hidrojen üretmek için Amazon’un yeni elektrolizörünün yenilenebilir kaynaklarla çalıştığından emin olması gerekiyor. Bunu sahada üretilen yenilenebilir enerjiyle eşleştirmeyi düşünüyor ancak bunun ne zaman gerçekleşebileceğine dair elle tutulur bir adım yok.

Dev şirketin 2025 yılına kadar operasyonlarının elektrik kullanımını karşılamaya yetecek kadar yenilenebilir enerji satın alma hedefi var.