Akenerji Erzin: Temiz Ulaşım, Temiz Enerji

Akenerji, Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonlarını nötr hale getirdi.

Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Akenerji, 2030 için belirlediği sera gazı emisyonlarını azaltma hedefi doğrultusunda somut bir adım daha attı. Şirket, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ait ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonlarını nötr hale getirdi.

Akenerji Genel Müdür Yardımcısı Can Gülcan, enerjinin karbondan arındırılmasına yönelik çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Gülcan, “Sürdürülebilirlik, Akenerji’nin temel değerlerinden biridir ve iş yapma biçimimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde, son üç yıla ilişkin ulaşım kaynaklı emisyonlarımızı nötrleyerek gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz bağlamında önemli bir adım daha attık. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda hem sera gazı emisyonlarımızı azaltmaya hem de yenilenebilir enerji kaynaklarına ve çevre dostu teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu sayede sektördeki öncü rolümüzü pekiştirirken doğal kaynaklarımızı korumayı da sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erzin Santrali’nin nötrlenen ulaşım kaynaklı sera gazı emisyonları 2021, 2022 ve 2023 yıllarında toplam 187 ton karbondioksit eşdeğeri (187 tCO2e) seviyesindeydi. Akenerji, 2024 Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda, sera gazı emisyon yoğunluğunu 2017’yi baz alarak 2030’da yüzde 50 azaltmayı planlıyor.

Akenerji, 35 yıllık deneyimiyle sürdürülebilirlik konusunda sektöre öncülük etmeye devam ediyor. 2011’de CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye İklim Değişikliği raporlamasına başlayan Türkiye’deki iki enerji şirketinden biri olan Akenerji, 2017’de CDP Su Programı kapsamında A- derecelendirme notunu alarak Türkiye’de ‘Leadership’ sınıflandırmasına giren şirketler arasında yer aldı.

Akenerji, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atarak sektördeki liderliğini pekiştiriyor. Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde ulaşım kaynaklı emisyonları nötrleyerek, çevreye ve gelecek nesillere karşı sorumluluğunu yerine getiriyor. Sera gazı emisyonlarını azaltma hedefleri ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla, Akenerji doğal kaynakları koruma konusunda kararlılıkla ilerliyor.