AB Enerji Hedeflerini Yükseltti

Avrupa Birliği Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu arasında müzakere edilen yenilenebilir enerji yönetmeliği konusunda anlaşma sağlandı.

AB Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında görüşülen yenilenebilir enerji yönetmeliği konusunda ortak düşüncenin sağlandığını açıkladı. 2030’a kadar AB’nin toplam enerji tüketiminde rüzgar ve güneş gibi birçok yenilenebilir kaynakların payı yüzde 42,5’e yükseltilecek.

Bu hedefin yüzde 45’e çıkartılması da söz konusu olabilecek. Mevcut durumda AB’nin yenilenebilir enerji hedefi 2030 yılı için yüzde 32 seviyesinde seyretmekteydi. Anlaşma ile bu oran artırılmış oldu. En son verilere göre, Avrupa Birliği ülkelerinin toplam enerji tüketiminde yenilenebilir payı yüzde 22 seviyesinde bulunuyor. Ayrıca, AB üyesi bütün ülkeler ortak yenilenebilir hedefine katkı sağlayacak.

Ulaşım, sanayi, binalar ve ısıtma alanlarına da hedefler getirilecek. AB ülkeleri, ulaşım sektöründe kullanılan toplam enerjide yenilenebilir payını yüzde 29’a yükseltmeyi hedefliyor. Sanayi, yenilenebilir enerji kullanımını yıllık yüzde 1,6 oranında artış gösterecek. Sanayide kullanılan hidrojenin 2030’a kadar yüzde 42’si, 2035’e kadar da yüzde 60’ı biyolojik olmayan yenilenebilir yakıtlardan sağlanacak. Karar kapsamında, binaların enerji kullanımı için yenilenebilir enerji hedefleri getirilecek. Yenilenebilir enerji projelerindeki izin süreçleri hızlandırılacak.

Söz konusu düzenleme AP ve üye ülkeler tarafından tamamen onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. AB, söz konusu paketi iklim hedeflerini yakalamak için hazırlamış, savaş ve enerji krizi sonrasında pakete ek unsurlar konulmuştu.

author avatar
Aleyna Yıldırım
Editör