5G Teknolojisi ile Uzaktan Göz Ameliyatı Yapıldı

Çin’de 5G teknolojisinin kullanıldığı uzaktan mikron göz ameliyatı, bir cerrahi robotun yardımıyla başarı bir şekilde gerçekleştirildi.

Çin Bilim Günlüğü gazetesinin yaptığı haberine göre; Sun Yat-sen Üniversitesi Zhongshan Göz Merkezi‘nden Profesör Lin Haotian, gerçekleştirilen ameliyatın ardından yapılan bir aylık gözlem sonucunda işlemi güvenli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirildiğini doğruladı.

Göz ameliyatları, göz doktorlarının yüksek hassasiyete ve dengeye sahip olmasını gerektiriyor. Ancak insan elinin doğal titreme ve sarsılmaları nedeniyle mikron düzeyindeki operasyonların yapılması hala zorlu bir süreç olarak kabul ediliyor. Neyse ki cerrahi robotlar sayesinde 5G uzaktan iletişim teknolojisi kullanılarak manuel operasyonları taklit edebiliyor. Bu sayede titreme ve sarsılmaları ortadan kaldırıyor. Bu yenilikçi yaklaşım, zaman ve mekân kısıtlamalarını da aşarak yüksek hassasiyetli cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

5G Teknoloji , Sağlık Alanında da Kendini Gösteriyor

Profesör Lin, 5G iletişimi ve ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) mikro-stereoskopik görüntüleme teknolojisinin göz doktorlarına yardımcı olduğunu belirtti. Bu teknoloji sayesinde doktorlar, UHD uzaktan mikrocerrahi görüntülerini gerçek zamanlı ve düşük gecikmeyle alabiliyorlar. Böylece ameliyatın daha yüksek hassasiyetle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Mikron göz ameliyatı robotu, Sun Yat-sen Üniversitesi Zhongshan Göz Merkezi ve Bilgisayar Bilimi ve Mühendislik Fakültesi’nin iş birliğiyle geliştirildi. 5G uzaktan mikron göz ameliyatının başarısı, ülke genelinde oftalmolojinin dengeli ve etkili bir şekilde gelişmesini teşvik ediyor. Ayrıca bu operasyon yüksek kaliteli tıbbi kaynakların adaletsiz dağılımını ortadan kaldırabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, bu cerrahi yöntemi daha fazla uygulamayla ülke genelinde yaygınlaştırma sözü verdi. Bu gelişme, uzak tıbbi hizmetlerin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayabilir.