Girişimci Kadınlar, İyi İşler Programı’ndan Mezun Oluyor

Boyner Grup ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle gerçekleştirilen “İyi İşler: Gıda ve Elektronik Dışı Perakendede Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı” 27 girişimci kadını daha mezun etti.

2015’ten bu yana verdiği eğitimler ve kazanımlarla birçok girişimci kadına katkı sağlayan program, kadın girişimcilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını desteklemeyi hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde 2023 dönemini de tamamlayan program, bu dönemle birlikte toplamda 199 kadın girişimciyi mezun etmiş oldu.

Perakende sektörüne üretim yapan kadın girişimcileri destekleyen program 9 hafta sürdü. Girişimci kadınlar, iletişim, stratejik planlama, büyüme ve yeni yatırımlar için finans kaynakları, sözleşme ve iş hukuku, borçlar ve vergi hukuku gibi 21 farklı konuda eğitim aldı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine ayrıca önem verdiklerini vurgulayan Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “2015 yılında başladığımız, 2018 yılından bu yana KAGİDER iş birliği ile devam ettiğimiz İyi İşler programı ile her sene daha fazla kadın girişimciye ulaşmaktan, destek olduğumuz kadın girişimci sayısını artırmaktan dolayı çok mutluyuz. Ekonomi ancak kadınlar güçlendiğinde iyileşecek, ekonomik ve sosyal olarak gelişme ancak kadın eğitimi ve istihdamı yaygınlaştıkça artacak. Biz de bu konuda elimizden geldiğince kadınların yanında olmak, İyi İşler programı ile işlerini sürdürülebilir kılmalarına destek olmak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Boyner, Morhipo’da yer alan “İyi İşler Dükkân” ile mezunların ürünlerini satışa sunma fırsatı sunduklarını belirtti. Ümit Boyner, “Kadın girişimciler de ‘iyi’ süreçlerle üretilen ‘iyi’ ürünlerini Morhipo’da müşterilerimize sunarak bize çok önemli katkı sağlıyorlar. Bu yıl programdan mezun olan 27 kadın girişimciyi tebrik ediyorum, sadece İyi İşler Projesi’nin birer öğrencisi değil, ailenin bir parçası ve elçileri oldular.” dedi.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem ise girişimci kadınları şu sözlerle cesaretlendirdi: “Hepinizin bildiği üzere bu yol inişli çıkışlı. Keyifli olduğu kadar zorlukları da var. Ama girişimci olmak demek bunları bilip bu yolculuğa çıkmak demek. Zor zamanlarda, umutlarınız azaldığında, kendinizi yalnız hissettiğinizde burayı hatırlayın. Bu yollardan geçen, başarılı olan kadınları düşünün ve hiç vazgeçmeyin.”