Türkiye’den Londra’da İlk Halka Arz: DOF ROBOTICS

Girişimci Mustafa Mertcan’ın kurduğu Türkiye’nin dünya çapındaki en büyük eğlence şirketi DOF Robotics, Londra’da halka arz olmaya hazırlanıyor. İlk defa bir Türk Teknoloji şirketinin Londra’da halka arz edileceğini belirten Mustafa Mertcan şirket hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Mustafa Mertcan DOF Robotics’in fitilinin lise yıllarında tanışmış olduğu ‘Sinerama’ isimli ünite olduğunu belirterek yaşadığı o anları “ İlk simülatör deneyimim meslek lisesi yıllarında tanışmış olduğum Tatilya’daki Sinerama isimli bir üniteydi. Küçük bir sinema salonu gibi bir odaya girerek yüksek koltuklarda oturuyordunuz. O koltuklara ilk tırmanışımı ve heyecanımı hala unutamıyorum. Özellikle film başladıktan hareket eden koltuklar, beni benden alarak başka diyarlara götürmüştü. Çocukluğumdan bu yana aldatılması ve ikna edilmesi güç bir beyne sahip olduğumu düşünürdüm. Ancak filmde izlediğim dinazorlar o kadar gerçekti ki yaşadığım heyecan ve adrenalin seviyem tarifsizdi. Yıllarca hep ” Bir simülatör nasıl yapılır?” diye düşündüm.” şeklinde ifade etti.

Bu hayalin gerçeğe dönüşmesi için lise yıllarında güçlenen arzusu üniversite yıllarında doruk noktasına ulaşmış. DOF Robotics’in hikayesi de 2006 yılında, Mertcan üniversiteye devam ederken başlamış. Bu yolculukta uzun süren AR-GE süreci, bitmek bilmeyen denemeler, hatalar ve birçok ortaklık Mertcan’a tecrübe kapılarını açmış.

Şirketin bugün geldiği noktaya bakıldığında DOF Robotics alanında uzman bir ekiple robotik, otomasyon ve simülasyon teknolojilerini Türkiye’de üreten ve üretiminin yüzde 95’ini 80’den fazla ülkeye ihraç eden bir teknoloji şirketi olarak tanımlanabilir. Şirket Las Vegas, IAAPA gibi kuruluşlardan inovasyon ve onlarca ödül almış bir Türk markası. Dolayısıyla güçlü teknolojik alt yapısıyla sektörün devleriyle rekabet ediyor. Fakat şirketin aynı zamanda sektörün devleri olan Angry Birds, Monster Jam ve Transformers gibi markalarla da ortak projeleri bulunmakta.

DOF Robotics’in misyonu sadece eğlence unsurları “entertainment” barındırmıyor “edutainment” eğitim temelli eğlenceyi içeriyor. Bu sayede edilinen bilgiler kalıcı ve unutulmaz olması sağlanıyor.

DOF Robotisc, yönünü geliştirdiği konseptleri ve ekipmanları üretip satarken, ürün ve hizmetlerin topluma daha da ulaşılabilir kılmak hem de bu konseptleri gelir paylaşım modelleriyle pazara sunmak hem de şirketin kendi edutainment ( eğlence ve eğitim) mekanlarını oluşturmak için gerekli yatırımlar yapmaya çeviriyor.

Geliştirilen simülatörlerde kullanılan tüm parçalar en ekonomik ve enerji tasarrufu sağlayacak şirket bu konuda hassasiyet gösteriyor.

Mertcan’ın açıklamasına göre DOF Robotics, dünyanın eğlence alanındaki ilk 5 firmasından biri olmayı başardı. Artık dev şirketin asıl hedefi küreselde tercih edilen ilk firma olmak.