Tesla’nın Yeni Robotu Optimus Gen 2 Sahnede

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketinin ürettiği insansı robotu 2021 yılında tanıtmıştı. Musk’ın paylaştığı videoda ikinci nesil olarak sunulan Tesla Optimus Gen 2, ilk versiyonuna göre çok daha yetenekli, hızlı ve hafif.

Tanıtıldığı zaman istenilen randımana ulaşılamadığı için Optimus, bir süredir geliştirilme aşamasındaydı ve sessizce ilerlemesini sürdürüyordu. Yeni gelişmeleriyle Optimus Gen 2 , insansı forma daha yatkın ve eski versiyonuna göre yüzde 10 daha hafif.

11 derece hareket serbestliği, daha hızlı aktüatörler ve nesnelerin daha ustaca kullanılmasını sağlamak için tüm parmaklarında dokunma sensörleri bulunan yepyeni elleri mevcut. Üstelik bu eller, bir yumurtayı kırmadan taşıyabilecek kadar hassas çalışabiliyor. Şirketin verilerine göre yeni versiyonda Optimus gelişmiş denge ve tüm vücut kontrolüne sahip.

Tesla’nın Optimus ile ilgili hedefleri çok büyük. Şirket, bu insansı robotu kendi fabrikalarında kullanmayı planlıyor. Bu plan gerçekleşmesi Tesla’nın teknoloji sektöründe yeni çağ başlattığının en büyük kanıtı olacaktır.