Extruder Makinesi Nedir ?

Plastikleri işleme ile ilgili bir üretim olan extruder makinası nedir konusunda merak edilen en önemli konulardan biri de işleyiş mantığının nasıl olduğudur. Plastiklerin işlenmesiyle ilgili olarak en çok kullanılan yöntem bu makinalar ile yapılır. Günümüzde %30 oranda bu yöntem kullanılarak üretim sağlanmakta olup, plastik ürünlerin işlenmesi için son derece önemli bir yere sahiptir. 

Ekstrüder Makinesi olarak da bilinen extruder makinalar, plastik ürünlerle ilgili olarak istenen ölçülerde, kesiksiz şekilde plastik elde etmek için kullanılır. Ekstrüzyon makinesi ya da işlemi olarak tanımlanan bu makinelerde genelde plastik borular ya da profiller üretilmektedir.

Extruder makinası için çalışma prensibi, aşamalara ayrılmış ünitelerden geçen plastiklerin her bir aşamada işlenmesinin bütünüyle oluşur. Temel olarak huni, vida, silindir aşamalardan oluşmaktadır. Silindir kısmı tek vidalı ya da çift vidalı ekstrüderler olarak da kendi içerisinde ikiye ayrılırlar. Her bir aşamada işlemeye giren malzemeler, hızlıca her ünitede işlem süreci sonrasında bir sonraki adıma geçer ve tüm adımların tamamlanmasıyla istenen kalıpların üretilmesi de bu sayede tamamlanmış olur.

Extruder Makina Çeşitleri

Extruder makinalar, tek vidalı ve çift vidalı olarak ikiye ayrılmaktadır. Yivli tek vidalı olanlar malzemelerin pratik bir şekilde iletilmesini sağlarken sıkıştırılmasını da arttırmaktadır. Çift vidalı extruder makinalarda ise malzemeler sürtünme kapsamında iletilmektedir. 

Plastik ürünlerin üretilmesinde kullanılan bu makinalar, çeşitleri ve üstün performans gücüyle son derece işlevsel bir niteliğe sahip olmaktadır. Özellikleri ve çalışma prensibiyle farklı fonksiyonellik gösteren extruder makinalar, geri dönüşüm yapan firmaların ihtiyaçlarına profesyonel çözüm olmaktadır. 

Yüksek kalite extruder makinalar ile plastiklerin ve profillerin üretimini gerçekleştirebilirsiniz. Polietilen maddeleri hayata döndürebilir, yeniden kullanılabilirliğini sağlayabilirsiniz.