Elektrikli Araçların Geleceği

Büyük otomobil üreticileri yatırımlarını elektrikli araç üretimine kaydırmaya devam ediyor.

Deloitte analizlerine göre, küresel Elektrikli araç (EV) satışları önümüzdeki on yıl içinde elde edilen yüzde 29’luk bir bileşik yıllık büyüme oranına ulaşacak. Toplam Elektrikli araç satışları 2020’de 2.5 milyondan 2025’te 11.2 milyona, ardından 2030’da 31.1 milyona ulaşabilir. Yıllık araba satışlarının 2024 yılına kadar COVID-19 öncesi seviyelere ulaşması pek olası görünmese de, toparlanma hızının ICE (içten yanmalı motor) satışlarındaki yavaşlamanın bir sonucu olacağı tahmin ediliyor. Hatta, 2030 yılına kadar Çin’in küresel elektrikli araç pazarının yüzde 49’unu, Avrupa’nın yüzde 27’sini ve ABD’nin yüzde 14’ünü elinde tutmasını bekliyor.

Küresel İlerleme ve tahmin

EV pazarının son iki yıldaki başarımları COVID-19’un kısa vadeli etkisine rağmen umut veriyor: 2020’lerde sürdürülmesi beklenen sürekli bir büyüme modeli. BEV (Pil destekli elektrikli araçlar) ve PHEV (Plug-in hibrit, şarj edilebilir bataryaları ya da başka bir enerji depolama aygıtını dış bir elektrik kaynağına takarak şarj edebilen bir hibrit elektrikli araçtır) satışları 2019’da iki milyon aracı aştığından, elektrikli otomobiller geçen yıl tüm yeni otomobil satışlarının yüzde 2.5’lik payını talep ettiler.

2019’da BEV’lere bakıldığında, küresel EV satışlarının yüzde 74’ünü oluşturdular: 2018’den bu yana altı yüzde puanlık bir artış. Bu artış kısmen, üreticileri sıfır-elektrik üretimi ve satışını tercih etmeye ikna eden yeni, daha katı Avrupa emisyon standartları tarafından yönlendiriliyor. Diğer bir faktör ise, Çin’deki BEV pazarının dünyanın geri kalanına kıyasla gelişmiş durumudur. BEV’ler Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da hala baskın EV teknolojisi olmasına rağmen, pazarda Çin’den daha küçük bir paya sahip.

Deloitte’un elektrikli araç satışlarıyla ilgili son raporundan bu yana, büyümede önemli bölgesel farklılıklar ortaya koyuyor. Örneğin, elektrikli araç satışları, Avrupa’daki (yüzde +93), Çin’deki (yüzde +17) ve “diğer” bölgelerdeki (yüzde +22) BEV’lerin büyümesinin etkisiyle 2018’e kıyasla 2019’da yüzde 15 arttı. Buna karşılık, Birleşik Devletler BEV pazarı yüzde 2 düştü. Ardından, 2020’nin ilk yarısında COVID-19, çeşitli bölgelerde EV satışlarının büyüme oranını yavaşlattı veya düşüşe neden oldu. İyileşme hızının bölgeye göre değişmesi bekleniyor.

Ancak genel olarak konuşursak, COVID-19’un önümüzdeki üç yıl boyunca toplam otomobil satışları üzerindeki potansiyel kalıcı etkisine rağmen, önümüzdeki on yılda büyüme için gidişat açık görünüyor. İşlerin nasıl devam edebileceğini anlamak için geçtiğimiz yıl çeşitli bölgesel pazarlarda neler olup bittiğini anlamamız gerekiyor.

Avrupa

Avrupa’nın Elektrikli araç (EV) sektörü, 2019’da diğer bölgelere göre önemli ölçüde daha fazla büyüme kaydetti. Kuzeyli ülkeler ve Hollanda öncülük etmeye devam etti; Norveç yüzde 56 pazar payı elde etti ve Hollanda’da en çok satan ilk on otomobilden ikisi BEV (Pil destekli elektrikli araç)’lerdi.

Çin

Çin, tüm araç satışlarının yarısını oluşturarak Elektrikli araç (EV) pazarına hakim olmaya devam ediyor. 2019’un ikinci yarısındaki satışlar, Çinli tüketicilere sunulan bazı sübvansiyonların yarıya indirilmesinin ardından önceden beklenenden daha düşük çıktı.

ABD

2019’a cesaret verici bir başlangıç ​​yaptıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde düşen yakıt fiyatları, EV satışları için yılın ikinci yarısında hayal kırıklığı yaratan bir duruma yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri Elektrikli araç (EV) pazarı, tüm Elektrikli araç (EV) satışlarının neredeyse yarısından tek başına sorumlu olan Tesla Model 3’ün başarısıyla neredeyse tek başına taşınıyor.

BEV’lerin zaten küresel olarak PHEV’lerden daha iyi performans gösterdiği ve 2030 yılına kadar BEV’lerin satılan tüm yeni EV’lerin yüzde 81’ini (25.3 milyon) oluşturacağını tahmin ediliyor. Buna karşılık, PHEV satışlarının 2030 yılına kadar 5.8 milyona ulaşması bekleniyor. COVID-19’dan kaynaklanan bir toparlanma, İçten yanmalı motor (ICE) araçlarının 2025’e kadar (81.7 milyon) büyümeye döneceğini ve ardından pazar penetrasyonunda bir düşüş yaşayacağını görebilir.

2030 satış tahmini

Deloitte, bir gözü şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeye sıkı sıkıya bağlıyken, önümüzdeki on yıl için EV pazarının güncel bir tahminini geliştirmek için en son göstergeleri analiz etti. BEV’lerin zaten küresel olarak PHEV’lerden daha iyi performans gösterdiği düşünülüyor ve 2030 yılına kadar BEV’lerin satılan tüm yeni EV’lerin yüzde 81’ini (25,3 milyon) oluşturacağını tahmin ediliyor. Buna karşılık, PHEV satışlarının 2030 yılına kadar 5,8 milyona ulaşması bekleniyor. COVID-19’dan kaynaklanan bir toparlanma, ICE araçlarının 2025’e kadar (81.7 milyon) büyümeye döneceğini ve ardından pazar penetrasyonunda bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Küresel EV tahminimiz, önümüzdeki on yıl içinde elde edilen yüzde 29’luk bir bileşik yıllık büyüme oranıdır: Toplam EV satışları 2020’de 2,5 milyondan 2025’te 11.2 milyona, ardından 2030’da 31.1 milyona ulaştı. EV’ler, satışların yaklaşık yüzde 32’sini güvence altına alacak. Yıllık araba satışlarının 2024 yılına kadar COVID-19 öncesi seviyelere ulaşması pek olası değil. Ancak, toparlanma hızının ICE satışlarındaki yavaşlamanın bir sonucu olacağı tahmin ediliyor; EV’ler, COVID-19 iyileşme döneminde olumlu bir yörüngeye sahip olmaya devam edecek ve kısa vadede pazardan orantısız bir pay alma ile sonuçlanabilir.

Deloitte, 2030 yılına kadar Çin’in küresel elektrikli araç pazarının yüzde 49’unu, Avrupa’nın yüzde 27’sini ve ABD’nin yüzde 14’ünü elinde tutmasını bekliyor.

EV’lerin aldığı yeni otomobil satışlarının payı pazarlar arasında önemli ölçüde değişiklik gösterecektir. Çin’in 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 48’lik bir iç pazar payına ulaşmasını, yani Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse iki katı (yüzde 27) ve Avrupa’nın yüzde 42’ye ulaşması bekleniyor. Kuzey ve Batı Avrupa’daki büyümenin, daha zengin ülkeler (Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hollanda ve İskandinav ülkeleri gibi) muhtemelen altyapıya daha fazla yatırım yapması ve daha fazla nakit ve vergi teşviki sunmasıyla Güney ve Doğu Avrupa’daki büyümeyi geride bırakması bekleniyor. İlk büyümeyi hızlandırmak için.