Eğimli ve Spiral Konveyörler Ne Zaman Kullanılır?

İşletmenizin ihtiyaçlarına uyum sağlayan ekipmanlara sahip olmak çok önemlidir. Bu uyum sürecinde yerden tasarruf etmek önceliklerinizden biri mi? Bütçe ne olacak? Her operasyon birbirine benzemez… Bu içerikte, eğimli veya spiral konveyör arasında karar verirken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli senaryolar mercek altına alınıyor.

Ürün hangi boyutta taşınıyor?

Helezonun yarıçapı nedeniyle özellikle sarmal konveyörler için taşınan ürünün boyutunu ölçmek önemlidir. En büyük spiral konveyörlerde bile çerçeve arası genişlikler yaklaşık 30 inç ile sınırlıdır. Bundan daha büyük ürünler için eğimli konveyör büyük olasılıkla daha iyi bir seçenektir.

Yüksek verim öncelikli bir husus mu?

Verimlilik, bir sistemden geçen malzeme veya ürün miktarı olarak tanımlanır. Genel olarak, spiral konveyörler, eğimli/düşüşlü konveyörlerden daha yüksek verime sahiptir. Bunun nedeni, spiral konveyörlerin tescilli çıta bantları nedeniyle düşük yuvarlanma sürtünmesine sahip olmasıdır. Bu, spiral konveyörlerin daha yüksek hızlarda çalışırken tam yüklü olarak başlamasını ve durmasını sağlar.

Bütçeniz nedir?

Eğimli konveyörler spiral konveyörlerden daha ekonomiktir.

Ne kadar alan mevcut?

Tesisinizde sınırsız kullanılabilir alan varsa, o zaman bir eğimli konveyör kesinlikle en basit seçenektir. Ancak taban alanı sınırlıysa, spiral konveyör daha iyi bir çözümdür. Bunun nedeni, bir spiral konveyörün zemin alanından daha fazla dikey alan kullanmasıdır.

İşletmenizde enerji tüketimi ne kadar önemli?

Spiral konveyör kullanan tek bir yükseklik değişikliğiyle yapılan tipik bir işlemde motor kullanılacaktır. Eğimli konveyör kullanan aynı işlem, üç veya daha fazla motor kullanacaktır. Bu nedenle spiral konveyörler çok daha az enerji tüketimine sahiptir.

Çözüm

Sonuç olarak her iki konveyörün de modern malzeme taşımada bir amacı vardır. Kendinize bu soruları sorarak, veriminizi en uygun maliyetle en iyi şekilde optimize edecek bir seçim yapabilirsiniz.

KAYNAKÇA:

1. Konveyor Dergisi