Edirne OSB Büyüyor

Edirne’deki istihdam alanlarını artırmak için Edirne Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi kararı alındı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, konu hakkında “Keşan Gıda İhtisas OSB’nin artık tüm süreçleri tamamlandı. Şubat ayı içerisinde ihale edilecek. Orada çıkan maliyetler doğrultusunda yer tahsisi sürecimiz başlayacak. Yer tahsislerini yaparak yatırımcıların oradaki faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlayacağımız bir döneme giriyoruz. İpsala OSB’de çok hızlı bir aksiyon alındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın onayıyla kuruluş aşaması gerçekleştirildi. Orada da altyapı projesi ve parselizasyon projeleri başlıyor. 2023 yılı sonunda doğru bu çalışmaları tamamlayacağımızı ve yavaş yavaş yer tahsisi işlemlerini gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Edirne OSB’deki genişleme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Kırbıyık, yaklaşık 1500 dönümlük bir alanda Edirne OSB’yi büyütme hedeflerinin olduğunu dile getirdi. Halihazırda 42 parsel bulunan alanın hepsi tahsis edildi, yeni gelen yatırımcılar için genişleme kararı çalışmaları ise sürdürülüyor.

Uzunköprü OSB’nin uzun bir süredir gündemde olduğunu aktaran Kırbıyık, “Şimdi Uzunköprü’de iyi bir birliktelik var, bu konuyu siyasi partilerin birlikteliğiyle gündelik siyasetinde dışına çıkartarak bir çalışma yürütüyorlar. Tabi yereli mutsuz eden hiçbir formülün uzun sürede başarılı olması mümkün değil. Kavacık’ta yaşayan vatandaşlarımızı mutsuz edecek bir formülle ilerlemenin mümkün olmadığını ben de değerlendiriyorum. Kavacık’ta yaşayan vatandaşlarımızın taleplerinin dikkate alınacağı yeni bir proje çalışmasıyla bu işin sağlıklı bir şekilde yürüyebileceğini öngörüyoruz. Oradaki çalışmalarımızı da ticaret odamızın organizasyonunda Uzunköprü’nün tüm dinamikleriyle birlikte yürütüyoruz. Orada sonuç elde edilebilirse Uzunköprü de bir OSB’ye kavuşacak.” dedi.