Dijital TL’de İlk Ödeme İşlemi Gerçekleştirildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Dijital Türk Lirası’nda ilk ödeme işleminin başarılı şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu

Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmalarında, ilk ödeme işlemi gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, dijital Türk lirası ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği söyleyerek, teknoloji paydaşlarıyla yürütülen kapalı devre ve dar kapsamlı pilot uygulama testlerine 2023’ün ilk çeyreğinde devam edileceği açıklandı.

Elde edilen bilgilerin yapılan araştırma sonucu, geniş kapsamlı bir değerlendirme raporuyla kamuoyu ile paylaşılacağı aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi: “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023’te seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir. Dijital Türk lirasının hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca dijital Türk lirasının teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.”ifadeleri kullanıldı.