Deterjan Kullanımını Azaltmak İçin Atık Yağdan Sabun Üretecek

Edirne’de, hayata geçirilecek kimyager Betül Erkuş’un hazırladığı proje kapsamında, ev tipi atık yağların Arap sabununa dönüştürülmesi ile deterjan kullanımının azaltılması amaçlanıyor. Erkuş, 500 gram atık yağdan yaklaşık 500 gram Arap sabunu elde edilebildiğini söyledi.

Betül Erkuş, Trakya Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren bir firmada AR-GE çalışmaları atık yağların çevreye verdiği zararı anlatmak amacı ile sosyal sorumluluk projesi başlatmaya karar verdi.

Ev tipi atık yağlardan Arap sabunu elde edilmesini hedeflenen projede, atık yağ getirenlere, üretilen sabundan verilmesi planlanıyor. Deneme üretimine başlanan proje, kısa sürede hayata geçirilecek.

Erkuş, dönüştürülmeyen atık yağların toprağa ve suya ciddi zarar verdiğini açıkladı.

Yağların çeşitli dönüşümlerden sonra biyodizel, Arap sabunu ya da katı sabuna dönüştürülerek tekrar kullanılabilir hale getirildiğini belirten Erkuş, “Biz de bunlardan bir tanesini seçerek Arap sabunu üretmeye karar verdik. Projeyle hem yağların doğaya, toprağa, denizlere ve su canlılarına zarar vermesinin önüne geçeceğiz hem de tekrar kullanım alanı bulmasını sağlayacağız” dedi.

Erkuş, atık yağ toplamak için yetkilendirilmiş firmalarla çalışabileceklerini ya da vatandaşların yağları kendilerinin getirebileceğini dile getirdi.

Projede üniversite öğrencilerinin de çalışarak tecrübe kazanacağını ifade eden Erkuş, “Kimya, kimya teknolojisi ya da yağ teknolojisi bölümlerinde öğrenci olan arkadaşlarımızın bu projede çalışarak hem sektöre yönelik tecrübe edinmesini sağlayacağız hem de sosyal sorumluluk bilincinin aşılanması çalışmasına onları da dahil etmiş olacağız” diye konuştu.

Erkuş, 500 gram atık yağdan yaklaşık 500 gram Arap sabunu elde edilebildiğini belirtti.

Arap sabunu yapımında atık yağın yanı sıra potasyum hidroksit, saf su ve gliserin kullanıldığını ifade eden Erkuş, “Yağ getirenler, aile bütçelerine katkı sağlamış olacak, aynı zamanda evlerinde kullandıkları deterjan ham maddesi olan Arap sabununu doğal içerikli olarak kullanmış olacaklar. Arap sabunu kullanarak çevreye de zarar vermemiş olacaklar. Çünkü marketlerden aldığımız deterjanların birçoğunun içinde kimyasal var. Dolayısıyla onların bir miktar önüne geçmiş olacağız” dedi.