Çin’in İlk Güneş ve Gelgit Gücüyle Çalışan Hibrit Enerji Santrali Üretime Başladı

Çin’de güneş ve gelgit gücünü kullanan ilk hibrit enerji santrali ülkenin doğusundaki Zhejiang eyaletinin Wenling şehrinde resmen hizmete girdi. Proje, Çin’in elektrik üretimi için iki yeşil enerji kaynağından tamamlayıcı bir şekilde yararlanma konusunda yeni bir yöntem keşfettiğini gösterdi. 100 megavat kurulu kapasiteye sahip santral, yenilenebilir enerji kullanımı için daha fazla istikrar sağlıyor.

Hibrit enerji santralinin işleyişinde, güneş enerjisinin kesintili olduğunda ya da güneş battıktan sonra kullanılamadığında, gelgit dalgaları gece boyunca güç sağlayarak onun yerini alabiliyor.

Çin Enerji Grubu Başkan Yardımcısı Feng Shuchen, Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği demeçte, “Söz konusu proje, hem güneş ışığını hem suyu kullanarak gelgit ve fotovoltaik enerji üretimini koordine ederek yeni enerjinin kapsamlı kullanımı için yeni bir model yarattı. Bu model ayrıca yükselmeyi enerji alanındaki yapısal reformu ve endüstriyel hızlandıracak inovasyonu ve gelişmeyi etkin bir şekilde teşvik etti” dedi.

133 hektarlık bir alanı kapsayan santralde 185 bin kurulu fotovoltaik modül yerleştirildi. Santralin yıllık üretiminin 100 milyon kilovatsaat üzerinde olması ve kentlerde yaşayan yaklaşık 30 bin ailenin yıllık elektrik talebini karşılaması bekleniyor. Aynı büyüklükteki termik santralle karşılaştırıldığında, hibrit enerji santrali yaklaşık 28 bin 716 ton standart kömür tasarrufu sağlayacak ve karbondioksit emisyonlarını yılda 76 bin 638 ton azaltacak.

KAYNAKÇA:

1.https://rayhaber.com/2022/05/cinin-ilk-gunes-ve-gelgit-gucuyle-calisan-hibrit-enerji-santrali-uretime-basladi/