Çelik Devinden Aşağı Yönlü Revizyon

Dünyanın en büyük çelik üreticisi Arcelor Mittal küresel talep tahminini düşürdü.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal, çelik talebinin Avrupa dışındaki tüm pazarlarda gerileyeceğini belirterek, küresel talep tahminini düşürürken, yıl sonu kâr tahminini korudu.

Daha önce küresel çelik talebinin bu yıl yüzde 0.5 ile 1.5 arasında büyüyeceğini tahmin eden ArcelorMittal, yeni tahminlerine göre, talebin geçen yılki seviyeyle aynı kalacağını öngörüyor. Şirket, Brezilya ve Rusya çevresi ülkelerde çelik talebinin sert gerileyeceğini, dünyanın en büyük çelik pazarı olan Çin ve ABD’de ise azalacağını tahmin ediyor.

Bugün açıkladığı bilançosuna göre, dünya çelik üretiminin yüzde 6-7’sini gerçekleştiren şirketin ikinci çeyrek FAVÖK karı geçen sene aynı döneme göre yüzde 20 gerilemesine karşılık 1.4 milyar dolar ile 1.38 milyar dolar olan beklentilere paralel gerçekleşti.

Şirket daha önce 6-7 milyar dolar olarak açıkladığı yıl sonu FAVÖK kâr hedefinde değişiklik yapmadı.

VİTKOVİCE STEEL, TESLİMATLARI DURDURDU

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları , çelik levha tedarikinde aksamalara neden oluyor. Çek Vitkovice Steel , müşterilerine gönderdiği bilgilendirme notunda , AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların etkileri nedeniyle müşterilerine teslimatları durduracağını bildirdi.

Yaptırımların slab tedarikinde aksamalara yol açtığını ve bunun sonucunda bazı tesislerde üretimin 10-12 iş günü duracağını belirten Çek Şirket, sonuç olarak sevkiyatları durduracağını bildirdi.