Çalışanın Ergonomisini Koruyan , Giyilebilir Sandalye

Alman NOONEE firmasının geliştirdiği ve TEKNOROB firması tarafından sunulan Chairless Chair ürünüyle uzun saatler ayakta ya da ergonomik olmayan pozisyonlarda çalışması gereken çalışanlara deyim yerindeyse sandalyesiz bir sandalye olanağı sağlanıyor.

Endüstri 4.0 atılımıyla birlikte dış iskelet (exoskeleton) ürünlerinin endüstrimizde önemi daha da arttı. Özellikle manuel operasyonlarda çalışanların ergonomik ürünlerle desteklenmesi hem çalışanların hayat kalitesi hem de üretim kalitesi ve üretim adedi açısından olumlu sonuçlar yaratıyor.

Giyilebilir Bir Sandalye : Chairless Chair

Bu ergonomik ürünlerden biri de Alman NOONEE firmasının geliştirdiği Chairless Chair ürünü. En basit tanımıyla giyilebilir bir sandalye olan Chairless Chair, çalışan hareket haline geçtiğinde onun hareketleriyle uyumlu bir form alarak yürümesini ya da sağa-sola hareket etmesini etkilemiyor.

Çalışanın oturarak çalışması gerektiğinde ise vücut formuna uygun bir sandalye halini alıyor. Oturma, ayakta durma ve yürüme pozisyonları arasında kolayca geçiş yapılabiliyor. Chairless Chair’in dünyada en yaygın kullanıldığı alanlara otomotiv ve beyaz eşya sanayiindeki montaj hatları örnek verilebilir.

İşçilerin uzun süreli oturmalarını gerektiren, fakat normal sandalyelerin engel teşkil ettiği durumlarda ürün gerçekten hayat kurtarıcı gibi görünüyor. Şöyle bir bakıldığında ileride sadece montaj-üretim hattında çalışanlar için değil kasiyer, satış elemanı gibi farklı alanların çalışanları da benzer ergonomi ürünleriyle tanışabilir.

İş Gücü Kayıplarına Bağlı İzin Sayısında Azalma Sağlıyor

Noonee firmasının Türkiye distribütörlüğünü Bursa’dan TEKNOROB firması üstleniyor. Firma yetkililerinden Çağatay Taylan yaklaşık 4 senedir başta ana sanayii olmak üzere pek çok Türk firmasında da ürünü test etme şansı yakaladıklarını belirterek ürünün artık Türkiye endüstrisinde rüştünü ispatlamış bir ürün olduğunun altını çizdi.

“Dilediğiniz zaman yürüyebilir, dilediğiniz zaman dinlenebilirsiniz. Böylece cihazı vücuduna takan işçiler ihtiyaç duyduklarında ellerindeki işi yapmaya devam ederlerken aynı zamanda dinlenebiliyorlar. Herhangi bir düşme riski bulundurmamaktadır.

Giymek sadece 30 saniye çıkartmak ise 10 saniyenizi alacak pratik bir üründür.” diyerek ürün hakkında bilgiler veren Taylan, sözlerine şöyle devam etti: “İşletme bazında bakıldığı zaman her sene ergonomi sorunu kaynaklı iş gücü kayıpları veya rahatsızlıklara bağlı izinli gün sayısı artışı yaşanıyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak TEKNOROB’un Noonee markası ile partnerliğinin amacı bu tarz problemlerin önüne geçmek ve iş yaşamındaki insan sağlığını koruyabilmek adına giyilebilir sandalye olan ‘Chairless Chair’ kullanımını yaygınlaştırmaktır.”

SPOT: “Chairless Chair’in dünyada en yaygın kullanıldığı alanlara otomotiv ve beyaz eşya sanayiindeki montaj hatları örnek verilebilir. İşçilerin uzun süreli oturmalarını gerektiren, fakat normal sandalyelerin engel teşkil ettiği durumlarda ürün gerçekten hayat kurtarıcı gibi görünüyor.”