Binalardaki Çelik Nasıl Temiz Enerji Üretebilir?

Yapılan Yeni bir araştırmaya göre, perovskite güneş panellerinin binalarda kullanılan çelik üzerine basılabileceğini gösteriyor.

Swansea uzmanları ile Tata Steel UK iş birliğindeki yeni bir araştırma, perovskite güneş panellerinin binalardaki çelik üzerine basılabileceğini bulguladı.

Konsept “Aktif Binalar” olarak adlandırılırken, Swansea Üniversitesi kampüsünde birkaç yıldır başarılı bir şekilde iki “Aktif Bina” faaliyet gösteriyor. Çalışma kapsamında perovskite güneş panellerinin silikona göre esnek olmaları serigrafi gibi teknikler kullanılarak doğrudan kaplanmış çelik gibi bir malzeme üzerine basılabilecekleri anlamına gelir.

Uzmanlar bunun, yerleşik güneş enerjisi üretim teknolojisine sahip inşaat sektöründe kullanım için yenilikçi çelik ürünler yaratmanın kapısını açacağını belirtiyor.

Swansea Üniversitesi malzeme bilimi ve mühendisliği başkanı Profesör Dave Worsley, bu teknolojinin enerji ve iklim kriziyle aynı anda mücadele edilmesine yardımcı olacağına dikkat çekerken, “Gelecek, güneş enerjisi teknolojisinin sonradan eklenmesi değil, inşa edilmesi ile ilgilidir. Bu basılabilir güneş panelleri, evlerimizin, mağazalarımızın ve ofislerimizin dokusuna yerleştirilebilir ve ihtiyaç duydukları gücü ve daha fazlasını üretmelerini sağlar. Güneşli Swansea’deki Aktif Binalarımızda gösterdiğimiz gibi konseptin işe yaradığını biliyoruz. Tata Steel ile olan bu yeni iş birliği, elektrik üretmek için aktif olarak çalışan yeni çelik ürünleri türlerini belirleyerek potansiyelini daha hızlı geliştirmemizi sağlayacak. Bu teknolojiyi yaygın kullanıma sokmak bundan daha zamanında olamazdı. Birleşik Krallık’ta ve başka yerlerde, ithal gaz gibi fosil yakıt enerjisine olan bağımlılığı azaltabilir. Ayrıca, örneğin elektrikli araçları evlerimizin ürettiği fazla enerjiyle şarj etmemizi sağlayarak, ulusal elektrik şebekeleri üzerindeki baskıyı da hafifletecektir.” açıklamasını yaptı.

Tata Steel UK’nin Ar-Ge Direktörü Sumitesh Das şunları söyledi: “Perovskite teknolojisinin – özellikle bina ve inşaat çözümlerine entegrasyonda – Tata Steel’deki farklı değer akışlarında masaya getirdiği olanaklar konusunda canlıyız. Bu ortaklık uzun bir yolculuğun başlangıcıdır. Çeviklik ve ekip çalışması, bu teknolojiyi geliştirirken ve işimiz için farklılaştırıcılar yaratırken geleceğimizi tanımlayacaktır. “Yeşil” bir güneş enerjisi teknolojisinin çelikle birleşimi, net sıfır hedeflerimizde önemli bir adımdır.Bu tür çözümlerin, bu tür teknolojiler aracılığıyla yakıt yoksulluğundan kurtulabilecek en yoksul toplulukların bazıları üzerinde sahip olabileceği olumlu etkiden heyecan duyuyoruz.”

KAYNAKÇA

1.Temiz Enerji