Beyni Taklit Eden Nöromorfik Çip Yakında Bilgisayarlara Geliyor!

Son birkaç yıldır geliştirme sürecinden sonra, Intel’in Loihi nöromorfik yongaları hakkında zaman geçtikçe daha iyi fikir sahibi oluyoruz. Yeni teknoloji tahmin edilenden çok daha kısa zamanda hayatımıza girebilir. Intel yeni çip teknolojisini yakın zamanda ticari kullanıma açmayı planlıyor.

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarları’ndaki araştırmacılar, Intel’in nöromorfik yongalarının yüksek performanslı işlemleri daha verimli, çevre dostu ve uygun fiyatlı hale getirme potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. Loihi’nin yüksek performanslı bilgi işlemin (HPC) geleceği olabileceği konuşuluyor.

Intel’in nöromorfik çipleri İnsan beyninin nöronlarını taklit ediyor.

Intel, Loihi yongalarını ilk kez 2017’de tanıttı. Şirket, Loihi’yi geleneksel yongalardan çok daha az enerji kullanarak yapay zeka görevlerini daha hızlı halletmenin bir yolu olarak nitelendirmişti. Intel Labs‘in lideri Rich Uhlig, şirketin yapay zeka işlemlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek için Loihi‘yi gelecekteki CPU‘larına entegre edebileceğini açıkladı.

Diğer Intel işlemcilerinde bulunan geleneksel çiplerin aksine, nöromorfik çipler, insan beyninin nöronlarını taklit ediyor. İğne benzeri yapıları nedeniyle bu çipler, yalnızca veri sağlarken elektrik tükettikleri için çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Intel, Loihi’nin geleceğiyle ilgili henüz kesin bir karar vermiş durumda değil. Bu konu hakkında planlamalar yapan şirket yakın zamanda yeni çip teknolojileri hakkında karar verecektir. Şirket şuanda nöromorfik çiplerinin kişisel kullanıma açılması ve pazarlanması konusunda çalışmalar yürütüyor.

Teknoloji şirketinin Loihi‘yi tüketiciler ve işletmeler için kullanılabilir hale getirmek için nasıl bir yol izleyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak şirket nöromorfik çipinin bir sonraki sürümü ile çip ölçeğini 128 bin nörondan milyonlara çıkarmayı planlıyor.

KAYNAK:

  1. https://shiftdelete.net/beyni-taklit-eden-noromorfik-cip-yakinda-bilgisayarlariniza-gelebilir