Avrupa Asya Ve Amerika’da Robot Satışları Artıyor

Endüstriyel robotların satışı güçlü bir şekilde toparlanmaya başladı. Geçtiğimiz yıla göre %27’lik bir artış söz konusu. Dünya çapında bu satışlarla 486 Bin 800 ünitelik yeni bir rekor elde edildi.

Uluslararası Robotik Federasyonu Verilerine göre ; Asya Avusturya pazarı talebindeki artık en büyük olan.Söz konusu pazardaki kurulumlar %33 artarak 354 bin 500 üniteye ulaştı.

Amerika pazarı %27 artışla 49 bin 400 ünite olarak kaydedildi. Avrupa pazarı, kurulu 78 bin ünite ile%15’lik çift haneli büyüme kaydetti. IFR yeni başkanı Milton Guerry yaptığı açıklama da ;

” Dünya çapındaki robot kurulumları güçlü bir şekilde toparlandı ve 2021’i robotik endüstrisi için şimdiye kadar ki en başarılı yıl yaptı.” dedi.

” Otomasyona ve devam eden teknolojik inovasyona yönelik süren eğilim nedeniyle , endüstriler arasında talep yüksek seviyelere ulaştı. 2021′ de ,2018’de yılda 422 bin ünite kurulumla pandemi öncesi rekor bile aşıldı.’ diyerek gözlemlerini aktardı.

Sektörler Arasında Güçlü Talep Oluştu

2021 yılında ana büyüme faktörü , 2020’de en büyük endüstriyel robot müşterisi olan otomotiv endüstrisini geride bırakan elektronik endüstrisiydi. Bu endüstrileri, metal ve makine endüstrileri takip etti. Plastik ve kimyasallar , yiyecek ve içecekler ise onlarından ardından geldi

Avrupa Pazarı Toparlanıyor

Avrupa pazarındaki endüstriyel robot kurulumları 2021 yılında , iki yıllık düşüşün ardından toparlandı. 2018 yılındaki 75 bin 600 ünitelik zirveyi geçti.

Bu pazarda en önemli alıcı olan otomotiv endüstrisinden gelen talep, yana doğru yüksek bir seviyede hareket etti (19 bin 300 ünite kurulum +/-0% )

Metal ve makine endüstrisinden gelen talep güçlü bir şekilde arttı. (15 bin 500 ünite kurulum , +%50 )

Ardından da plastik ve kimyasal ürünler ( 7 bin 700 ünite kurulum, +%30 ) geldi.

Pazarın Gelişimini Etkileyen Faktörler

FANUC Amerika Ceo’su Mikke Cicco ” Şu anda büyük ilerlemeler kaydeden pek çok farklı sektör var. Otomotiv endüstrisi güçlü olmaya devam ediyor. Elektrikli araçlardaki gelişmeler neredeyse tamamen yeni bir teknoloji alt kümesini sadece otomotiv alanında kullanıyor.

Elbette depolama ve dağıtım alanlarında çok büyük bir fırsat var ve bu da e-ticaret endüstrisinin büyümeye devam ettiğinin göstergesidir.” diye konıştu.

Industrial Automation Group, Teradyne Başkanı Greg Smith, “Lojistikte ve yiyecek-içecek endüstrilerinde bir büyüme görüyoruz. Aynı zamanda iş verenler, tüm bu alanlarda çalıştıracak personel bulmakta çok zorlanıyorlar.” dedi.

Zebra Technologies Robotik Otomasyon Başkan Yardımcısı Melonee Wise ise, ” pek çok işletme, işgücü sıkıntısının etkisini daha yoğun hissetmeye başlıyor ve bence onları, işgücünü arttırmaya ve istikrara kavuşturmaya yardımcı olmak için otomasyona daha ciddi bakmaya iten şey de bu.” dedi.