Ar-ge ve İnovasyonun Zirvesi

Ar-Ge, tasarım ve teknolojide Türkiye’nin en iyileri bir araya geldi. Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi zirvesi İzmir’de gerçekleştirildi. Zirvede toplam 42 ödül sahiplerini buldu. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri için 10 kategoride 30, Teknoparklar için 4 kategoride 12. oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank zirvede yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin yeni ekonomik modelinden bahsederken, değeri 1 milyar doları bulan teknoloji tabanlı şirketler bu yeni ekonomik modelin kilit oyuncuları olacak.”

Bakan Varank’ın yanı sıra İzmir Valisi Yavuz Selim Keshugar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatif Kakur, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Başkanı Çetin Ali Dönmez Dr. Yusuf Baran ve çok sayıda üniversite rektörü, Ar-Ge ve tasarım merkezi yöneticisi, TGB yöneticisi hazır bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu yıl dokuzuncu kez ev sahipliğinde düzenlenen zirve, başta Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknolojik Geliştirme Bölgeleri olmak üzere Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin önemli oyuncularını bir araya getirdi. Etkinliğe kamu kurumları ve özel sektör yoğun ilgi gösterdi.

Törende bir konuşma yapan Bakanı Varank, özetle şunları söyledi:

İşte Yüksek Teknoloji: Türkiye’nin dört bir tarafındaki 97 Teknopark’ta, sayıları bin 567’ye ulaşan, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde faaliyet gösteren 11 binin üzerindeki firmada yürütülen yapay zeka, biyoteknoloji, nesnelerin interneti, uzay havacılık, robotik, nanoteknoloji gibi projelerde ve tabii ki buradaki başarı hikayelerinde çok yoğun bir şekilde yüksek teknolojiyi görebiliyoruz.

Terzi Usulü Destek: Türkiye’de yeni ekonomi modelinden bahsedeceksek, milyar dolar değerlemeye ulaşan teknoloji tabanlı şirketler bu yeni ekonomi modelinde başat aktörler olacaklar. Şu anda ülkemizden çıkan unicorn sayısı 6’ya ulaştı. Ancak bizim hedefimiz bu sayıları çok daha yukarılara taşıyabilmek. Bununla alakalı olarak TURCORN100 programının lansmanını gerçekleştirdik. Bu programla küresel hedefleri olan, ölçekleme aşamasındaki unicorn ya da bizim tabirimizle de Turcorn adaylarına ihtiyaçlarına özel şekilde destekler vereceğiz. Adeta terzi usulündeki desteklerle bu unicorn, kurcorn adaylarını destekleyeceğiz.

Togg’da İmzaları Var: Ar-Ge ve tasarım merkezlerimiz sayesinde yüksek teknolojiye dayalı yüksek kalite ve standartlarda özgün ürünlerin geliştirilmesini sağlıyoruz. Ar-Ge ve tasarım ürünlerinin önemli bir bölümü ticarileşiyor ve bu merkezler sayesinde şu anda yurt dışına ihraç edilebiliyor. Yalnızca ihracat değil mesela Togg’un pek çok bileşeninde Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizin imzası var.

36 Milyar Liralık Teşvik ve Muafiyet: Kamu olarak teşviklerle ve düzenleyici politikalarla teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin yetkinliğinin artırılmasında biz önemli bir rol oynuyoruz. Bugüne kadar teknik departmanımıza altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi desteği olarak geri ödemesiz şekilde güncel rakamlarla yaklaşık 2.4 milyar lira kaynak aktardık. Ar-Ge merkezlerimizin bugüne kadar yararlandıkları teşvik ve muafiyetlerin tutarı 36 milyar liraya, tasarım merkezlerinin ise bir buçuk milyar liraya yaklaştı.

Şehir İçlerinde Kuluçka Merkezleri: Son dönemde yaptığımız değişikliklerle kuluçka merkezlerinin Teknoparklar dışında da faaliyet göstermesinin önünü açtık. Bu kapsamda bölge alanı dışında şu anda 4 tane kuluçka merkezi kurulumu gerçekleşti ve bu şekilde şehirle Teknoparkları birleştirerek özellikle genç girişimcilerin kuluçka desteklerinden çok daha güzel bir şekilde çalışmasının yolunu açmış bulunuyoruz ve burada belediyelerimiz öncü rol üstleniyorlar.

İnovasyon Ekseni: Şu anda İzmir’de şu anda 4 tane Teknoparkımız mevcut. Biliyorsunuz biz İstanbul-Kocaeli-İzmir üçgeninde adeta bir inovasyon ekseni oluşturmaya çalışıyoruz. Bilişim Vadisi’nde Kocaeli’ndeki ve İstanbul’daki yatırımlarından sonra şu anda Bilişim Vadisi İzmir’in inşaatı da hızlı bir şekilde devam ediyor. 2023 yılında burada çok önemli faaliyetler gerçekleştirmeye başlayacak.

Türkiye Yüzyılı

Törende konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Önümüzdeki yüzyılı, Türkiye Yüzyılı yapacak, gelişmeyle, bilimle, inovasyonla, yenilikle Türkiye’yi buluşturacak olan bu heyeti İzmir’de ağırlamaktan duyuyorum.” dedi.

Milli Teknoloji Hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, “Ülkemiz Milli Teknoloji Hamlesi’nde her geçen gün çok büyük bir ivmeyle çok büyük başarılara imza atıyor ve hepimiz tarafından gurur duyduğumuz bakanlık desteklerini görmek de bizleri motive diyor.” İfadelerini kullandı.

Üniversite Sanayi İş Birliği

İzmir Yüksek Teknik Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, “Bugünün küresel dengesi çerisinde bir üniversitenin sanayi kuruluşuna dayanmadan ya da sanayi kuruluşlarının üniversitelerle iş birliği yapmadan başarıya ulaşma ihtimali yok.” dedi.

Dünyada İlk Kez Yapılan Bir Belgelendirme

Bakan Varank konuşmasında dünyada ilk kez TS EN ISO 56002 İnovasyon Yönetim Sistemi Standardı oluşturduklarını söyledi. Ödül töreni sırasında TS EN ISO 56002 İnovasyon Yönetim Sistemi Standardına ilişkin belge, SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon Anonim Şirketi ‘ne verildi. Genel Müdür Bilal Guliyev ödülünü Bakan Varank’tan aldı. Ödülü verirken kısa bir konuşma yapan Varank, “SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon Anonim Şirketi endüstride İnovasyon Yönetim Sistemi Belgelendirmesini dünyada ilk alan firma ve bu belgelendirmeyi ilk kez dünyada yapan kuruluş Türkiye’den, TSE bu belgeyi düzenledi. Alan ilk kuruluş da SOCAR. Biz kendilerini tebrik ediyoruz, inovasyona verdikleri değer için.” ifadelerini kullandı.

Galaktik Tayfa Sürprizi

Protokol konuşmaları öncesinde Bakan Varank bir de sürprizle karşılaştı. TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi filmi Rafadan Tayfa’nın 3’üncü sinema filmi olan Galaktik Tayfa’nın fragmanı ilk kez programda seyirciyle buluştu. “Türkiye’nin en galaktik macarası” mottosuyla vizyona girecek olan Galaktik Tayfa, 6 Ocak’ta sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Rafadan Tayfa’nın sahne gösterisi Teknolojik Tayfa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleriyle yaz boyunca Türkiye’de turne yaparak teknoloji meraklısı çocuklar ve aileleriyle buluşmuştu.

TGB’Lerin Önemi

TGB’ler; üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin iş birliğini sağlamak amacıyla kurgulandı. Türkiye’de Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi için uygulanan destek programlarının en önemlilerinden biri olan TGB’ler, yeni işler ve işletmeler oluşturmanın yanında var olan işletmelerin teknoloji ve yenilik kapasitelerinin güçlendirilmesini hedefliyor.

TGB 2021 Performans Endeksi

TGB’lerin performanslarının izlenmesi; politika, strateji ve yol haritası oluşturmalarına katkıda bulunmak amacıyla 2012 yılından bu yana Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi hazırlanıyor. Zirve kapsamında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2021 yılı Performans Endeksi sonuçları da açıklandı.