Ahşap CNC Makinesi Nedir ?

Ahşap işleme için kullanılan makinelere bu isim verilir. Bilinen CNC makineleri ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Diğer makinelerden ebat, fiyat aralığı ve teknik özellikler bakımından ayrılmaktadır. Ahşaba yönelen ve ahşap nesne üretimi yapan farklı sektörler tarafından geniş bir kullanım ağı vardır.

En çok tercih edildiği sektör ise mobilya üretimidir. İnsanlar yüzyıllardır yaşam alanlarında estetik ve zarif mobilya tercihleri yaparlar. Bu mobilyalar geçmiş yıllarda insan emeği ve işçiliği ile ortaya konulmaktaydı. Dolayısıyla üretim süreci uzun, ürünler maliyetli seyrediyordu.

Günümüzde ahşap mobilya serileri, CNC ahşap işleme ile hem kaliteli hem de daha az maliyetli hale geldi. Bu makineler seri üretimi mümkün hale getirerek, ürüne ulaşılabilirliği arttırdı. Yanı sıra insan kaynaklı üretim hatalarının da engellemesini sağlamaktadır.

CNC Ahşap Torna Tezgahı Ne İşe Yarar?

Ahşap üzerinde yapılan birçok karmaşık ve estetik desen CNC torna tezgahı ile yapılabilmektedir. Durağan alet, ahşap hareket ederken biçim vermeyi sağlar. Çok sayıda ve çeşitli ahşap eşya üretiminde kullanılır. Genel olarak CNC ahşap işleme için torna tezgahlarının yapabildiği işlemler;

  • Simetrik desenler oluşturma,
  • Biçim verme,
  • Tırtık, deformasyon ve delme,
  • Zımparalama gibi çok sayıda uygulama olarak sayılabilir.

CNC Ahşap İşleme Hangi Parçalar Üzerinde Yapılır?

Bu makinelerle hemen hemen her türlü ahşap nesne imalatı yapılabilir. Mobilya başta olmak üzere ahşap oyuncak, beyzbol sopası vb. birbirinden farklı sektörlerde kullanılır. En popüler kullanım sahası ise daha önce de belirttiğimiz gibi mobilya üretimidir.

CNC ahşap işleme ile şık ve dekoratif detaylar kolayca ve hızla oluşturulabilir. Bilgisayar destekli bu cihazlar, verimi en yüksek seviyeye taşır. Kalifiye eleman ihtiyacını ise en aza indirir. Hemen hemen her türlü parçaya oyma, delme ya da işleme yapılabilir.

Kendi içerisinde de bu makineler, kullanım alanına ve ihtiyaca göre şekillenmektedir. İmalat sektörünüz için doğru CNC ahşap işleme makinesine yatırım yapılmadan gerekli incelemeler yapılmalıdır.

Mobilya Üretiminde CNC Ahşap İşleme

Mobilya üretimi özellikle günümüzde bambaşka bir boyut kazanmıştır. Klasik ve estetik tasarımlar ahşabın kaliteli dokusu ile desteklenir. Hem dekoratif hem de sağlam iç malzeme olarak kullanılabilmektedir.

Mobilya sektöründeki bu hızlı gelişim CNC ahşap makineleri ile mümkün hale gelmiştir. İnsan emeği hem zaman hem maliyet bakımından çok daha masraflıdır. Bu makineler sayesinde ise verimli ve sorunsuz seri üretim yapar.

İmalattan elde edilen hızın yanı sıra ortaya çıkan sonuçlar, kusursuz ve estetik bir güzelliktedir. Bu makinelerin güzel yanı ise tüm üretim sürecinde aynı verimin sağlanmasına imkan sağlamasıdır. İnsan emeğinin ve alın terinin sonucu olan mükemmel detaylar bu makinelerle hızlı ve anında yapılır.

KAYNAKÇA

1.https://cncahsaptorna.com/2021/05/29/cnc-ahsap-isleme-nedir/