5 Büyük Şirket Karbon Sorunu İçin Bir Arada

İklim değişikliğinin önüne geçmek isteyen şirketler, karbon giderme teknolojilerinin geliştirilmelerini hızlandırmak için bir araya geldiler.

İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması üzerine dünya çapında çalışmalar sürerken, dünyaca ünlü teknoloji şirketleri Alphabet (eski adıyla Google), Meta (eski adıyla Facebook), Shopify, Stripe ve yine dünyaca ünlü danışmanlık firması McKinsey, karbon giderme konusunda yeni bir girişime imza attılar. Toplam 925 milyon dolar yatırım yapılan bu yeni girişimin adı Frontier.

Frontier, 2030 yılına kadar karbon giderme teknolojilerine yatırım yapılması için kullanılacak. Bu adım, karbon giderme teknolojileri geliştiricilerinin geleceğe yönelik endişelerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Küresel ısınmanın en önemli sebeplerinden biri olan karbondioksitin atmosferden temizlenmesi dünyanın iklim değişikliğine karşı en önemli silahı. Fakat karbon yakalama teknolojilerinin etkili olabilmesi için her yıl gigatonlarca karbonun atmosferden temizlenmesi gerekiyor. Karbon yakalama teknolojileri henüz çok gerideler. Zira Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC, Intergovernmental Panel on Climate Change) her yıl milyarlarca ton karbonun atmosferden temizlenmesi gerektiğini belirtirken, bu teknoloji ile yakalanan karbon henüz 10 bin tonun altında. Frontier, geliştirilen teknolojilerin satın alımını garanti etmesinden ötürü karbon yakalama teknolojilerine ilginin artacağını öngörüyor.

KAYNAKÇA

1.Digitalage